Kripto Para Borsalarını Kapatan Çin’deki Bu Gelişme Bitcoin Piyasasını Umutlandırıyor

Kripto Para Borsalarını Kapatan Çin’deki Bu Gelişme Bitcoin Piyasasını Umutlandırıyor

Paylaş
Kripto Para Borsalarını Kapatan Çin’deki Bu Gelişme Bitcoin Piyasasını Umutlandırıyor

Kriptokoin – Çin’in kripto para borsaları üzerinde yakın dönemde uyguladığı baskı hepimizin malumu. Yakın zamanda Çin’in 173 borsayı kapattığına dair haberleri okuduk. Bütün bu gelişmelerin Çin’in blockchain desteğinin ardından geldiğini de hatırlatalım. Şimdi bir yeni gelişme Çin’in işletmelere borsa olarak çalışma izni vereceği konusunda yeni bir söyletinin yayılmasına yol açıyor. Bu söylentiye de OKCoin’in kurucusu Star Xu’nun Çin’in en büyük yayın organlarından olan CCTV1’de görünmesi neden oluyor.

Çin hali hazırda kripto para birimleri üzerinde en sert baskıyı uygulayan ülkelerden biri. Ülke ilk önce ICO’ları yasaklamış sonrasında ise kripto para borsalarına kapıyı kapatmıştı. Bütün bunlara rağmen Çin kripto para birimlerinin tekrar ülkeye dönmesine neden olabilecek bir blockchain tekbolojisinin savunuculuğunu yapıyor.

Block Journal CEO’suna göre, OKCoin’in kurucusunun hükümet tarafından kontrol edilen TV kanalında yer almasının ardından Çin’in kripto para birimi alım satımı ve düzenlemelerinin yasallaştırılması yönünde bir adım attığı konusunda şimdi ortalıkta söylentiler dolaşıyor.

Huobi ve OKEx İlk Sırada mı?

Xu’nun videosunun yer aldığı bir tweet’te, söz konusu durumun yabancı teknoloji girişimlerine açılan anakaradaki tropik bir ada olan Hainan Girişimcilik Bölgesi ile ilgili olduğu ifade ediliyor.

Daha sonra, bu söylentileri açıklamak için devam eden tweet, Çin’de kurulmuş olan Singapur merkezli kripto para birimi borsası Huobi’nin, bir borsa olarak faaliyet göstermesi için kurumsallaştırılmış izin verilmesi doğrultusunda bir konunun olduğu yönünde görüşler beyan ediyor. Benzer bir durum Malta merkezli bir borsa olan OKEx için de söz konusu.

Block Journal’ın CEO’su ayrıca, bu iki büyük ve köklü kripto para biriminin seçilip izin verilmesinin diğer borsaların kapanması anlamına da gelebileceğini ekliyor.

Çin Kriptoyu Kontrol mü Ediyor?

Eğer yukarıda ifade ettiklerimiz doğruysa bu durumda Çin kripto para borsalarını kapatırken bir kısmına işlem yapmaları için yol veriyor. Çin hükümetinin blockchain ve ilgili endüstrilerinin kontrolünü elinde tuttuğu belli değil ancak piyasaya sürmeyi planladığı Çin Halk Bankası kripto para birimine bakılırsa bu kontrolü elinde tutmak istediği anlaşılıyor

Çin’in bu hamleleri yapması belkide bazı şartlar dahilinde kripto para birimlerinin ulusa geri dönmesi için izin verilmesinin bir yolu olabilir. Kuşkusuz Çin’in kripto para birimi ticaretini yeniden yasallaştırması demek zaten onların şartlarına uygun olmak anlamına geliyor. Bütün bu gelişmelerin piyasaya sürülecek olan merkez bankası dijital para biriminin lansmanı ile de ilgisi olabilir.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap