Kripto Para Birimleri Hindistan’da Hala Yasal!

Kripto Para Birimleri Hindistan’da Hala Yasal!

Paylaş
Kripto Para Birimleri Hindistan’da Hala Yasal!

Hindistan bir zamanlar kripto para sektörünün kalbinin attığı önemli ülkelerden birisi konumundayken, ülkenin merkez bankası tarafından yayımlanan genelge ile bütün enerjisini kaybetmişti.

RBI: Kripto Paraları Yasaklamadık

 RBI tarafından çıkartılan genelge temel olarak ülke sınırları içerisindeki bankaların kripto para borsalarına veya kripto para işlemi yapan kurumlara hizmet vermesini yasakladı. Yasağın çıkartıldığı 2018 yılından bu yana RBI ve kripto para destekçileri arasında devam eden davada ise yeni gelişmelere ulaşıldı. RBI’ye dava açan IAMAI temel olarak birçok yerel kripto para borsasının temsilcilerini barındırıyor.

Yeni ortaya çıkan ilginç bir gelişme ise 4 Eylül 2019 tarihinde verilen bir beyannameye dayanıyor. İlgili beyannamede Hindistan Merkez Bankası’nın kripto para birimlerinin yasak olmadığını belirttiği görülüyor. RBI tarafından yayınlanan açıklamada, sanal para birimlerinin ülkede yasaklanmadığına dikkat çekiliyor. RBI’nin kripto paraları yasaklamadığı ancak kendisi tarafından regüle edilen kurumlara bunları (kripto para)  kullanan şirketlere veya kişilere hizmet vermemesi yönünde genelge yayınladığı aktarılmakta.

Özellikle kara para aklama ve terör finansmanı gibi risklerin kripto para birimlerinin en büyük problemlerinden olduğunu belirten RBI, aldığı kararın temel sebebinin de bu olduğunu açıkladı. Kripto paraları tam olarak yasaklamayan merkez bankası, bunlarla ilgili hizmet verilmesinin önünü keserek aslında benzer bir hamleye imza atmış oldu. Hindistan Yüksek Mahkemesi henüz konu hakkında bir karara varmış değil ve sonuç kripto para yatırımcılarını sevindirebilir.

Aslında RBI’nin bu adımı veya benzerleri, diğer hükümetler tarafından da destek görüyor. Bu haberden de okunabileceği üzere Güney Kore de kripto para birimlerine %20 vergi getirmeyi planlıyor.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap