Kripto karşıtı Warren, yaptırım içeren yasa tasarısını sundu

Kripto karşıtı Warren, yaptırım içeren yasa tasarısını sundu

Paylaş
Uzman Coin: Kripto karşıtı Warren, yaptırım içeren yasa tasarısını sundu

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte kripto paraların çok daha fazla konuşulması ve özellikle Batı yaptırımlarından kaçmak isteyen Rus oligarkların bu alana geçebilme ihtimali, Elizabeth Warren’ın da yeni bir kanun taslağı hazırlamasına yol açmıştı. Kripto para karşıtlığıyla bilinen Warren, hazırladığı bu kanun taslağını bugün resmen sundu.

Hazine Bakanlığı’na tam yetki!

Taslakta, Beyaz Saray’ın Rusya’yla herhangi bir bağlantısı olan tüm kripto servis sağlayıcıları hakkında rapor hazırlamasını gerektiği belirtiliyor. Ayrıca borsaların, Rusya ile ilişkili adreslerle işlem yapmasını engellemek için Hazine Bakanlığı’na da kapsamlı bir yetki veriyor. Yasa tasarısının borsalar için “dijital varlık işlemleri kolaylaştırıcısı” tanımını kullanması da gözlerden kaçmadı:

“Bu tür kuruluşlar dijital varlıkların satın alınmasını, satılmasını, takas edilmesini, saklanmasını, doğrulanmasını ya da oluşturulmasını kolaylaştırırlar. Bu tür kuruluşlar, bir iletişim protokolü, merkeziyetsiz finans teknolojisi, akıllı kontrat ya da açık kaynak bilgisayar kodu içeren yazılım içerebilir.”

Bankacılık Komitesi başkanından destek yok

Warren yasa tasarısını Senato Bankacılık Komitesi toplantısında resmen açıklarken, taslağın adı da “Dijital Varlık Yaptırımları’na Uyumluluğu Geliştirme Yasası” oldu. Tasarıya Warren dışında 10 Demokrat senatörün yanında, Dış İlişkiler Komitesi ve Tarım Komitesi’nden de liderler imza attılar. Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown’ın bu kişiler arasında olmaması da dikkat çekti.

Warren ayrıca Bankacılık Komitesi toplantısında “Kripto para endüstrisi Rusların, varlıklarını saklamak için kripto para kullanamayacağını iddia etmektedir” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap