Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor?

Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor?

Bitcoin’den altcoinlere kadar fiyatlar süratle düşerken kripto piyasası hafta sonu boyunca sert bir darbe aldı. Bu mühlet zarfında, piyasadaki süreç hacminde ve momentumda da bir düşüş oldu. Artık, yeni haftayla birlikte, Bitcoin’in 30.000 doların altına düşmesi ayı piyasasının tam güçle geri döndüğü manasına gelebileceğinden, kripto piyasasında hala çok fazla şüphecilik var. Uzmanlar, piyasadaki son durumu pahalandırıyor.

Kripto Endişe ve Açgözlülük Endeksi nötr kaldı

Piyasada yatırımcıların nasıl hissettiğini vurgulayan bir şey de Kripto Kaygı ve Açgözlülük Endeksi‘dir. Bu endeks toplumsal medya hassaslığı, piyasa ivmesi, volatilite üzere ögeleri dikkate alır. Sonuç olarak 1-100 ölçeğine dayalı bir puan sağlar. Artık, bu endekste, 1-25 çok endişeyi işaret eder. Bu da yatırımcıların piyasaya karşı çok temkinli olduğunu gösterir. 26-50 endişe bölgesidir, lakin yatırımcıların daha az ihtiyatlı olduğu bölgedir. 51-75 açgözlülüktür ve yatırımcıların piyasaya yatırım yapma mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu gösteren bir bölgedir. Ve son olarak, 76-100, çoklukla boğa piyasalarında görülen, piyasadaki coşkunun en yüksek olduğu çok açgözlülüktür.

Bununla birlikte, endeksin şu anda bulunduğu yer olan 48-52 düzeyleri ‘nötr’ düzey için ayrılmış durumda. Bu düzeyde yatırımcılar çoklukla bir fiyat dalgalanması ya da çöküşünün tesirindedir. Bu yüzden, piyasada daha yeterli tanımlanmış bir harekete kadar daha fazla atak yapma isteksizliğini gösterir.

BTC Piyasası: Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor? 1Fear & Greed Endeksi nötr düzeyde / Kaynak: alternative.me

Endeks nötr bölgesini müdafaaya devam ederse, kripto piyasasının, yatırımcılar tekrar piyasaya girmeye başlayacak kadar kendilerine güvenene kadar fiyatların bir müddet daha konsolide olduğunu görmesi mümkün.

Kripto ayı piyasası tam çiçek açmış olabilir mi?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, şu anda kripto piyasasında üst ya da aşağı taraflı kesin bir hareketten fazla yatay bir hareket var. Bu yalnızca şu anda piyasaya olan ilginin azlığını gösteriyor. Yani 2022’deki ayı trendinin devam ettiğini göstermiyor.

BTC Piyasası: Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor? 2Toplam Kripto Piyasa Bedeli / Kaynak: TradingView

Dahası, toplam kripto piyasa kıymeti hala 1 trilyon doların üzerinde seyrediyor. Bu da piyasa için düzgün bir işaret. Ekseriyetle, ayı piyasasına geri dönüş toplam piyasa pahasının 1 trilyon doların altına düştüğünü görecektir. Bu, sırf BTC’nin bir sefer daha 20.000 doların altına düşmesi durumunda gerçekleşecektir.

Böyle bir piyasa pahası yaşanmadığı sürece, mevcut eğilim sırf 30.000 dolara yükselişten bir düzeltmeye işaret ediyor. Ayrıyeten, BTC 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kalmaya devam ettiği sürece, boğa eğilimi uzun vadeli olarak sürdürülecektir.

Bitcoin madenci net akışı keskin bir kırmızı artış kaydetti

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analist tarafından belirtildiği üzere, düşüş yaşanırken madenciler Bitcoin üzerinde bir ölçü satış baskısı oluşturuyor. Burada değerli bir gösterge “madenci net akışı “dır. Bu metrik, tüm madencilerin cüzdanlarına giren ya da çıkan net Bitcoin ölçüsünü ölçer. Metrik olumlu bir pahaya sahip olduğunda, madencilerin cüzdanlarına net sayıda coin aktarıldığı manasına gelir. Ayrıyeten, bu türlü bir eğilim, bu Blockchain doğrulayıcılarının şu anda birikmekte olduğu manasına gelir. Bu da doğal olarak fiyat için yükseliş manasına gelebilecek bir şeydir.

Öte yandan, negatif kıymetler madencilerin şu anda ellerindeki BTC’lerin bir kısmını transfer ettiklerini gösterir. Ekseriyetle madenciler coinlerini satmak istediklerinde transfer ederler. Hasebiyle, negatif net akış bedellerinin varlık için aşağı istikametli sonuçlar doğurması mümkündür. İşte, geçtiğimiz hafta boyunca 30 günlük kolay hareketli ortalama (SMA) Bitcoin madenci net akışındaki eğilimi gösteren bir grafik.

BTC Piyasası: Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor? 3Metriğin 30 günlük SMA kıymeti son günlerde epey negatif | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere, 30 günlük SMA Bitcoin madenci net akışı, kripto para ünitesinin fiyatı birkaç gün evvel düşüşünün ortasındayken çok keskin bir kırmızı artış kaydetti. Bu ani yükseliş sırasında BTC 28.000 doların biraz üzerindeydi. Fakat varlık bunu takiben süratle 27.000 dolar düzeyine düştü. Madencilerden gerçekleşen bu büyük net çıkışların zamanlaması, kripto paranın düşüşüne en azından kısmen katkıda bulunan şeyin bu kümenin satışı olduğunun bir işareti olabilir.

Bitcoin madencilerinin satış yapma oranı arttı

Tüm madencilerin şu anda elinde tuttuğu toplam BTC ölçüsünü ölçen bir metrik olan 30 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) Bitcoin madenci rezervi grafiği de bu yükselişi gösteriyor.

BTC Piyasası: Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor? 4Göstergenin pahası son vakitlerde düştü | Kaynak: CryptoQuant

Birkaç gün evvel Bitcoin madenci rezervindeki bu düşüş doğal olarak mantıklı. Zira net akış bu metrikte meydana gelen değişikliklerin bir ölçüsünden öbür bir şey değil. Grafikten, çıkışlar büyük olsa da, bu kümenin toplam varlıklarını hala kıymetli ölçüde etkilemediği açık. Bu da birçok madencinin hala cüzdanlarında oturduğu manasına geliyor. Bununla birlikte, aşağıdaki 14 günlük EMA Madencilerin Durum Endeksi (MPI) bilgilerinin de gösterdiği üzere, son 365 günün ortalamasına kıyasla mevcut çıkışlar çok büyük.

BTC Piyasası: Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor? 5Metrik yükseldi | Kaynak: CryptoQuant

Görünüşe nazaran Bitcoin madencilerinin şu anda satış yapma oranı (geçen yıla oranla) Kasım 2022’deki FTX çöküşünün bile gördüğünden daha fazla. Tüm bu göstergeler, bu holder’lardan gelen bu harika satış baskısının, BTC’nin birkaç gün evvel 27.000 dolar düzeylerine düşmesinin nedeni olabileceğini gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap