Kripto Anne’den Üç Yıllık Güvenli Liman Dönemi Önerisi

Kripto Anne’den Üç Yıllık Güvenli Liman Dönemi Önerisi

Paylaş
Kripto Anne’den Üç Yıllık Güvenli Liman Dönemi Önerisi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce, token piyasaya sürmek isteyen kripto para birimi girişimleri için üç yıllık bir “güvenli bir liman dönemi” önerisinde bulundu.

Güvenli Liman Dönemi

Chicago’daki Uluslararası Blockchain Kongresi’nde yaptığı konuşmada “kripto anne” olarak tanıdığımız Peirce, SEC’in kripto para birimleri ile ilgili menkul kıymet olup olmadıklarına karar vermesinden önce şirketlerin ilk token satışlarında “üç yıllık bir güvenli liman” süresine sahip olması gerektiğini dile getirdi.

Son zamanlarda SEC, token satışları yoluyla para toplayan bir dizi kripto girişimine karşı harekete geçti. Örneğin Telegram, Ekim 2019’da SEC tarafından “Gram adı verilen dijital varlık menkul kıymetlerinin” yasadışı satışını yapmakla suçlandı. Telegram, Gram’ın menkul kıymet olmadığını iddia ederken, SEC aksini düşünüyor ve token satışının menkul kıymet düzenlemelerine uymadığını iddia ediyor. Dava süreci hala devam ediyor…

Peirce Perşembe günkü konuşmasında “bir token’ın menkul kıymet olup olamayacağının  analizinin net olmadığını ve dijital varlıkların özünde menkul kıymet olmadığını düşündüğünü” dile getirdi.

Başka bir deyişle Peirce’ın görüşüne göre dijital bir varlık başlangıçta bir menkul kıymet gibi görünse de, ilerleyen yıllarda artık bir menkul kıymete benzemeyecek kadar merkezsiz hale gelebilir.

Detaylar

Bunun yanında eğer öneri kabul edilirse, Peirce’nin teklifi kripto girişimlerinin token satışları yapması için net parametreler belirleyecek. Örneğin token piyasaya sürecek şirketin diğer belgelerin yanı sıra kişisel açıklamalar, kod açıklamaları, kamuya açık bildirimler sunmaları gerekecek.

Ayrıca teklife göre, önümüzdeki üç yıl içinde işletmenin büyümesini izlemek ve ağın “ağ olgunluğuna” ulaşıp ulaşmadığına karar vermek için bir “ilk geliştirme ekibi” kurulacak. Dolayısıyla ekosistem yine bir düzenleyici tarafından kontrol ediliyor olacak. Öte yandan likidite, SEC’in değerlendirmeleri içinde dikkate alınacak bir husus ve işletme, ikincil işlem piyasalarını token’ı için likidite yaratmak üzere güvenceye almak zorunda kalacak.

Kaynak: The Block

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap