Kraken’den Bitcoin ATM üreticisi şirkete güvenlik açığı uyarısı

Kraken’den Bitcoin ATM üreticisi şirkete güvenlik açığı uyarısı

Paylaş
Uzman Coin: Kraken’den Bitcoin ATM üreticisi şirkete güvenlik açığı uyarısı

ABD’nin ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan Kraken’in Security Labs departmanı en çok kullanılan Bitcoin ATM çeşitlerinden birinde güvenlik sorunları olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada makine üreticisi olan General Bytes şirketinin Nisan ayında yarıldığı, şirketin bazı yamalar geliştirdiği ancak bazı donanımsal kontrollerin yapılması gerektiği yazıldı.

Coin ATM Radar’ın verdiği bilgiye göre, piyasanın en büyük ikinci Bitcoin ATM üreticisi olan General Bytes, küresel pazarın da %22.7’lik bölümüne sahip. Kraken ekibine göre, General Bytes’ın BATMtwo (GBBATM2) modeli QR koddanAndroid işletim yazılımına, ATM’nin yönetim sisteminden, makinenin donanım kasasına kara birçok güvenlik açığına sahipti.

ATM sayılarında rekor kırıldı

Kripto para piyasasının 2020 sonu itibariyle büyük bir boğa rallisine girmesi piyasanın birçok kolu gibi ATM’lere de yansıdı. Coin ATM Radar’ın verilerine göre 2020 yılında Bitcoin ATM şirketleri ciddi bir büyüme yaşarken, toplam ATM sayısı da bu sene %70’lik artışla 24 binin üzerine çıktı. 2020 yılında toplam kurulan ATM sayısı 7620’ydi ancak bu rakam 2021 yılının Temmuz ayında 10 bin oldu. Yani Yılın kapanışına 6 ay kala, 2020’deki toplam makine sayısı geçilmişti.

Dünyada toplamda 75 farklı ülkede Bitcoin ATM’si olduğu belirtiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap