Kore’nin Kripto Endüstrisi, Girişim Firmalarının Listesinden Dışlanma Planını Kınadı

Kore’nin Kripto Endüstrisi, Girişim Firmalarının Listesinden Dışlanma Planını Kınadı

Paylaş
Kore’nin Kripto Endüstrisi, Girişim Firmalarının Listesinden Dışlanma Planını Kınadı

Güney Kore’deki Kripto borsaları ve Blockchain girişimleri, hükümetin tanınmış girişim şirketlerinden endüstriyi dışlamaya yönelik yeni bir yasama önerisine karşı protesto ediyor.

Güney Kore’nin KOBİ’ler ve Startups’ın bu hafta açıkladığı bir teklifte, hükümet organı, kripto para birimi borsası da dahil olmak üzere Blockchain endüstrisini hükümetin resmi sınıflandırma şirketleri listesinden mevcut yasaya bir revizyonla dahil etme niyetini açıkladı.

Teklifin yasallaştırılması durumunda, kripto piyasası start-up ve aracı kurumları, hariç tutulanlar listesindeki diğer işletmelere katılarak, start-uplar veya KOBİ’ler olarak tanınmak yerine bar, kumar ve eğlence endüstrisinin yanında yer alacak.

Bu öneri, Kore Blockchain Birliği, Kore Blockchain Endüstri Tanıtım Birliği ve Kore Blockchain Startup Association gibi birçok lobi grubuyla birlikte, kitle blokaj endüstrisinden önemli bir yayılmaya yol açtı.

Lobi grupları bir basın açıklamasında “Tedbir, bütün sektörün cesaretini kıracak” dedi.

Özellikle, sektördeki girişimler ve şirketler, teklifin yasaya dönüşmesi durumunda sınıflandırılmış girişim şirketleri listesinden çıkarıldıklarında vergi avantajlarından yararlanamayacaklardır.

Lobi grupları ortak beyanlarında şunları ekledi:

“Eğer revizyon Ulusal Meclis’te düzenleniyorsa, çeşitli engelli şirketler çeşitli vergi avantajları için uygun olmayacaktır. Yatırımların ve Ar-Ge’lerin cesareti kırılacak. Sonunda üslerini yabancı ülkelere taşıyacaklar” dedi.

Blockchain sektörüne yönelik kısıtlayıcı politika, yerel hükümetin tek başına 2019’da blok zincir dahil olmak üzere seçkin teknolojilerin geliştirilmesi için 1 trilyon won (885 milyon $) üzerinde bütçe yapma taahhüdüne rağmen ortaya çıktı.

Eylül ayının başına kadar itiraz için açık olan teklif, Güney Koreli yasa koyucuların kripto para birimini ve ICO sektörünü yerel olarak düzenlemeye başladıkları bir zamanda ortaya çıkıyor. Bu yılın başlarında yapılan kapsamlı bir kılavuzda, düzenleyiciler, ülkedeki borsalar aracılığıyla anonim kripto paralı işlemlerini yasaklamak için harekete geçti. Yetkililer, bir tüccarın kripto değişiminde hesapladığı ve fiat fonlarının çekildiği veya çekildiği bağlı bankanın aynı eşleşme ismine sahip olduğu gerçek bir ticaret sistemini zorunlu kıldı.

Bu arada, Kore Yarımadası kıyısı açıklarında Seul’ün yaklaşık 400 kilometre güneyinde yer alan Jeju Adası, kıyılarını kripto endüstrisine açmaya çalışarak tüm karmaşanın ötesine bakmaya çalışıyor. Merkezi hükümete yapılan bir teklifte, Jeju eyaleti – Jeju eyaleti valisi Won Hee-ryong’un ana adası, girişimlerin devredilmesine izin verme niyetini doğrularken “Blockchain ve kripto para karşılığı özel bir bölge” planını belirtti. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap