Kerem Tibuk: Bitcoin’de tren kaçmış değil

Kerem Tibuk: Bitcoin’de tren kaçmış değil

Paylaş
Kerem Tibuk: Bitcoin’de tren kaçmış değil

BtcTurk kurucusu Kerem Tibuk, Bloomberg HT’de yayınlanan Kripto Para programına konuk oldu.

Tibuk, söze BtcTurk’ü kurma fikrinin nasıl doğduğundan bahsederek başladı:

“Çok uzun yıllardır para politikası ve ekonomiyle ilgileniyordum, özellikle 2008 krizinden sonra. İş hayatımda da web üzerinde işler yapıyordum. Bu ikisi bir araya gelince Bitcoin’i biraz erken keşfettim. 2011’in başlarıydı. Elimde imkanlarım da vardı. Türkiye’de de böyle bir platform olsun, Bitcoin’in TL fiyatı da oluşsun ve daha çok insana ulaşsın istedim. Bu nedenle böyle bir girişimde bulundum. Ticari olarak ne olursa olsun çok memnun ve gururluyum.”

“Önümüzdeki iki yıl hem BtcTurk hem de Bitcoin fiyatı açsından iyi olacak”

Daha sonra Bitcoin piyasasını değerlendiren Tibuk, lider kripto paranın döngülerle ilerlediğini, önümüzdeki iki yılın hem BtcTurk hem de Bitcoin fiyatı açısından iyi bir iki yıl olacağını düşündüklerini söyledi. Tibuk’un sözleri şu şekildeydi:

“Bitcoin neredeyse 11 yaşında. BtcTurk’ü kuralı da 7.5 sene geçti. Endüstrinin ortaya çıkış zamanına baktığımızda aslında çok eski bir firmayız. Bir sürü balonlar ve düşüşler yaşadık. Fiyat biz açtıktan sonra o zaman en büyük rakamı olan 1200 dolarlara kadar çıkmıştı. Sonra 170 dolarlara kadar düştü ve yine bir ayı piyasası yaşadık. Bu döngüleri biz BtcTurk olarak çok yakından gördük. Daha sonra 2017’nin sonlarında Bitcoin’in 20,000 dolara çıkmasıyla işlerimiz de büyüdü. Fiyat Bitcoin için en büyük reklam. BtcTurk’ün platform olarak asıl büyümesi 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleşti. Ardından her zaman olduğu gibi klasik bir ayı piyasasına girdik. Biz bunu bir yandan bekliyorduk, bir yandan işimize de geldi, çünkü müşteri talebi ile uğraşmaktansa altyapıya yatırım yapmaya yoğunlaştık. Şimdi ise 2020 ve 2021’in hareketli geçmesini bekliyoruz. Ona hazırlık yapıyoruz. Önümüzde hem firma hem de Bitcoin fiyatı açısından iyi bir iki yıl olacağını düşünüyoruz.”

“Listelediğimiz her coin’in arkasında durmamız gerekiyor”

Tibuk, sözlerinin devamında ise niçin BtcTurk olarak daha fazla coin listelemedikleri konusuna değindi:

“Bizim firma olarak bazı sorumluluklarımız var. Basiretli bir tüccar olarak eklediğimiz bir coin’in arkasında durmamız gerekiyor. Coin dediğiniz şeylerin yazılımları, network’leri, geliştiricileri önemli. Bunların belirli bir seviye olması lazım. Sonra global takas hacmi önemli. İlk 10’da olmalı, çünkü biz tek borsa değiliz ve kullanıcıların da bize mahkum olmasını istemiyoruz. Diyelim biz bir coin ekledik ve birileri aldı. Takası başka hiçbir yerde yok. Biz kaldırdığımızda insanlar ne yapacak, o coin ellerinde kalacak. Bu konuda sorumluluğumuz var. Dünyada geçerli para birimlerini eklemeye çalışıyoruz. Bunların hepsi müşterilerimizi korumak amaçlı. Yoksa coin eklemek çok kolay. Bizim için önemli olan ekosistemin geleceği, kısa vadede kazanacağımız 3-5 kuruş para değil.”

“Fiyatın Aralık 2021’de zirve yapacağını düşünüyorum”

Mayıs ayında gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanmasının fiyattaki olası etkisi hakkında da konuşan BtcTurk kurucusu, yarılanmanın ardından fiyatın Aralık 2021’de zirve yapacağını düşündüğünü ifade etti.

Tibuk, şöyle konuştu:

“Şu anda günde madenciler tarafından 1800 BTC üretiliyor. Madenciler de giderlerini bu elde ettikleri BTC’ler üzerinden ödüyorlar. Dolayısıyla aslında günde 1800 BTC’lik bir satış baskısı oluyor. Bu hepsi satılıyor demek değil. Fiyat, 10,000 dolar olsa piyasaya her gün 18 milyon dolar girmesi lazım ki fiyat sabit kalsın. Yarılanmadan sonra bu 900 BTC’ye düşecek. Doğal olarak bu durumda talep aynı kaldığı takdirde fiyatın yukarı doğru gitmesi beklenir. Zaten geçmiş bütün döngülerde yarılanma ile bir korelasyon var. Döngüler genellikle, yarılanma merkeze gelmek üzere iki sene ayı piyasası iki sene boğa piyasası şeklinde ilerliyor. Ödül yarılanmasından sonra fiyatın Aralık 2021’de zirve yapacağını veya yaklaşacağını düşünüyorum. Bugün Bitcoin alıp da üç ay sonra paraya ihtiyacınız olacaksa böyle bir yatırım yapmayın ama arsa alır gibi uzun vadeli düşünüyorsanız kullanabilirsiniz.”

“İki sene sonra bugüne baktığınızda fiyat çok ucuz gelecek”

Son olarak Tibuk, Bitcoin’in epeyce yüksek bir fiyat performansı gösterdiği için insanların bu treni kaçırdıklarını düşünmeye başladıklarını fakat bu düşüncenin yanlış olduğunu söyledi.

BtcTurk kurucusu, “Bitcoin’in fiyat performansı çok yüksek olduğu için insanlar bu treni kaçırdığını düşünmeye başladı. O yüzden yeni Bitcoin’ler arayışına giriyorlar. Bu yanlış bir düşünce. Bitcoin’de tren kaçırılmış falan değil. Zaten başka bir coin Bitcoin ile para konusunda rekabet ediyorsa işi çok zor, çünkü Bitcoin ağ efekti en yüksek para. O yüzden kimse tren kaçtı diye düşünmesin. İki sene sonra geriye baktığınızda bu çok ucuz fiyattı diyeceksiniz. Nasıl ki bugünden geriye baktığınızda 20 dolar için aynı şeyi söylüyorsanız iki sene sonra bugüne baktığınızda da fiyatı ucuz bulacaksınız.” dedi.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap