Kaspa (KAS) Coin Nedir?

Kaspa (KAS) Coin Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kaspa (KAS) Coin Nedir?

Kaspa, GHOSTDAG protokolünü uygulayan bir Proof-of-Work (PoW) kripto para ünitesidir. Klâsik blok zincirlerinin tersine, GHOSTDAG paralel olarak yetim bloklar oluşturmaz, lakin bunların bir ortada var olmalarına ve fikir birliği içinde sıralanmalarına müsaade verir.

Kaspa Nedir?

Kaspa, gezegendeki en süratli madenciliği yapılan ve çalışma ispatı olan kripto paradır. Yüksek blok oranlarına sahip blockDAG mimarisi, madenciliğin daha fazla dağıtılmasına müsaade verir ve daha düşük hash oranlarıyla tesirli solo madenciliği mümkün kılar. Kripto para ünitesi, Kasım 2021’de ön madencilik, ön satış ve madeni para tahsisi olmadan piyasaya sürüldü. Kaspa yüzde 100 merkezi olmayan, açık kaynaklı ve topluluk tarafından yönetilen bir sistemdir.

KAS coin madenciliği, “optical miner” hazır HeavyHash algoritmasının değiştirilmiş bir biçimi olan kHeavyHash’e dayalıdır. kHeavyhash, 2 keccac’ta çerçevelenmiş matris çarpımını kullanır. kHeavyHash güç tasarrufludur, çekirdek baskındır ve GPU, FPGA’lar ve geleceğin özel madencilik ekipmanı tarafından muvaffakiyetle çıkarılabilir.

Kaspa ekosistemine katılmak için kullanıcılar madencilik düğümlerini kurabilirler. Topluluk, kullanıcıların ödül olarak coin kazanmasını sağlayan CUDA tabanlı bir GPU madenci üretmiştir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kaspa (KAS) Coin Nedir? 1

Kaspa Özellikleri Nelerdir?

Kaspa projesini öteki kripto projelerinden ayıran kimi değerli özellikler mevcuttur;

Anında onay

Anında defter onayı, kullanıcı ve geliştirici tecrübesi, öteki web uygulamalarıyla entegrasyon ve süratli süreç yerleşimi için kritik kıymete sahiptir. Kaspa, fikir birliği motorunun süreç akışı ve kullanıcı tecrübesi üzerindeki gecikmesini en aza indirerek bunu başarır.

Çevresel düğümler

Çevresel düğümler, önemli önden çalıştırma ve MEV tehditlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, süreçleri manipüle etmeye ve sıradan kullanıcılara nazaran haksız bir avantaj elde etmeye çalışan madenciler ve ticaret botları hakkında endişelenmemize gerek yoktur. Saniyenin altındaki blok müddetleri, kullanıcıları bu cins manipülasyonlardan koruyan ticaret öncesi zımnilik ve bâtın süreçlere müsaade verir.

Hızlı ve ölçeklenebilir süreç sıralaması

Kaspa’nın temel katmanı, süratli ve ölçeklenebilir bir süreç sıralaması (yayın delili olarak da bilinir) motoru geliştirmeye odaklanır. Bu nedenle, temel mutabakat sadece ödemelerin durumunu takip edecektir. Öte yandan, Katman İki süreçleri daha kapsamlı ve manalı biçimin izini sürecektir.

Kaspa ağının kripto projeleri ve kullanıcıları için aktüel bir sorunu ele almaya çalışmasının bir öbür doğal yolu da paylaşılan, ölçeklenebilir bir süreç sıralama katmanı, daha süratli uzlaşma mühletleri ve madencileri sansürlemeye ve bir çapraz ekosistemi önyüklemeye karşı koruyan kapalı ticaret öncesi süreçler sağlamaktır.

Güvenlik

Kaspa, SHA-256 PoW şifrelemesini kHeavyHash ile değiştirerek bitcoin ile birebir güvenlik prensiplerini ve metodolojisini kullanır. SHA-256’dan tüm güvenlik özelliklerini devralan kHeavyHash, SHA-256 hash algoritmasının bir yüklendirme fonksiyonu de içeren bir modifikasyonudur. Bu nedenle, blockDAG, süreçleri onaylayan ve imzalayan güçlü bir merkezi olmayan gönüllüler (madenciler) ağı tarafından korunmaktadır. Tıpkı bitcoin üzere, kaspa da büsbütün merkezi olmayan ve izinsizdir. Herkes katılabilir ve herkes ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

BlockDAG

Kaspa, birinci blockDAG (blok zinciri olmayan) kripto para ünitesidir. Blockchain, süreçlerin vakit sıralı ve mühürlü bloklara kaydedildiği doğrusal bir sistemdir. BlockDAG, yönlendirilmiş bir asiklik grafiktir – köşelerin blokları temsil ettiği ve kenarların alt/üst bloklara atıfta bulunduğu matematiksel bir yapı. Bu yeni dağıtılmış defter uygulaması, çeşidinin birinci örneğidir; yeni jenerasyon ölçeklenebilirlik, yüksek verimli işlemsel bant genişliği, anında onaylar sağlarken merkezi olmayan bir yapıya sahiptir.

Kaspa Nasıl Satın Alınır?

KAS coin satın almak için öncelikle bu kripto para ünitesinin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Akabinde bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesabınıza giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra cüzdana bakiye yüklemelisiniz. Bu süreç için kredi yahut banka kartı kullanabileceğiniz üzere, banka havalesi yoluyla da süreç gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye yükleme sonrası istenilen ölçüde KAS satın alıp soğuk yahut sıcak cüzdanda koruma edebilirsiniz.

KAS Coin Hangi Borsalarda?

KAS satın alabileceğiniz kripto para borsaları en önemli şu halde sıralanabilir:

  • Gate.io
  • MEXC
  • CoinEx
  • Txbit
  • BingX
  • DigiFinex
  • XT.COM
  • Hotbit

Kaspa aktüel fiyatı ise şudur:

Ulaş Utku Bozdoğan: Kaspa (KAS) Coin Nedir? 2

Kaspa (KAS)

0.030386 $
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap