Kanada CBDC çalışmalarına başlıyor: MIT ile işbirliği

Kanada CBDC çalışmalarına başlıyor: MIT ile işbirliği

Paylaş
Uzman Coin: Kanada CBDC çalışmalarına başlıyor: MIT ile işbirliği

Kanada Merkez Bankası, dünyada birçok ülkenin denemelerine başladığı CBDC’ler konusunda önemli bir adım attı. Kurum, ABD ve dünyanın en önemli üniversitelerinden biri olan MIT ile bu konuda araştırmalara başlayacağını açıkladı.

Merkez bankası duyuruyu basın açıklaması ile yaparken, MIT’in Dijital Para İnsiyatifi ile birlikte çalışılacağı belirtildi. İki kurumun, araştırma süresi olarak 12 aylık bir dönem belirlediği aktarıldı. Bu sürecin sona ermesinin ardından bulguları hakkında bir güncelleme hazırlayıp, sonuçları açıklayacak.

CBDC çıkarılacağına dair resmi bir karar yok

Merkez bankası yaptığı açıklamada, CBDC’lerin Kanada’da nasıl kullanılabileceğine yönelik bir araştırma yapılacağını belirtirken, CBDC çıkarma yönünde herhangi bir resmi kararın da alınmadığı konusunda uyardı.

MIT, Fed ile de çalışıyor

Bilindiği üzere ABD’de de uzun süredir CBDC’ler ve sabit coin’ler tartışma konusu… Sabit coin ihraç eden şirketlerin varlıkları yüzde 100 oranda nakit dolar ile desteklemeleri talep ediliyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), CBDC araştırmaları konusunda Fed’in Boston kolu ile de birlikte çalışmıştı. Biden’ın geçen haftaki kripto para kararnamesinde de Fed’in CBDC araştırmalarına devam etmesi istenmişti.

Çin açık ara önde!

CBDC’ler konusunda yaklaşık 2 yıldır ciddi araştırmalar yapan ve çeşitli bölgelerde halkın denemelerde bulunduğu Çin, en ileride ülke olarak gözüküyor. Rusya, İsveç, Fransa, Hindistan gibi ülkeler de yaklaşık bir yıldır araştırmalarını sürdürüyor. Son olarak geçtiğimiz ay da Filipinler ve Brezilya CBDC araştırmalarına başlayacaklarını duyurmuşulardı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap