Kamu Kurumlarında Bitcoin Madenciliği Yaparken Yakalandılar!

Kamu Kurumlarında Bitcoin Madenciliği Yaparken Yakalandılar!

Paylaş
Kamu Kurumlarında Bitcoin Madenciliği Yaparken Yakalandılar!

İki Rus vatandaşı, devlete ait kurumlardaki bilgisayarlara Bitcoin (BTC) ve kripto para madenciliği yapan bir yazılım kurmak ve yasa dışı madencilik yapmakla suçlanıyor.

Rusya Devlet Dairelerinde BTC Madenciliği!

İsmi verilmeyen iki kişinin, internet tarayıcısı aracılığıyla madencilik yapmayı sağlayan bir yazılımı birçok kamu kurumunun bilgisayarına yüklediği belirtilmekte. Kurgan şehrinde yaşayan şüphelilerden birisi, ülkenin birçok bölgesindeki farklı kurumlara bu yazılımı bulaştırmakla suçlanmakta. İkinci şüphelinin ise daha çok ülkenin su tesislerinden  JSC Rostovvodokanal’ın donanımlarına madencilik yazılımını bulaştırdığı iddia edilmekte.

Ülkenin önemli haber kaynaklarından TASS’ın aktardığı bilgilere göre, cryptojacking yani net açıklaması ile kişinin bilgisi olmadan onun donanımını kullanarak madencilik yapma Rusya içerisinde suç sayılmakta ve daha önce bu konudan ceza alanlar oldu. Tass tam olarak iki şüpheli tarafından ne kadar kripto para birimi madenciliği yapıldığını açıklamasa da, bu işlemin Coinhive isimli kötü amaçlı yazılım aracılığıyla yapıldığı tahmin ediliyor.

Yapılan yasa dışı madencilik işleminin hem elektrik kullanım artışından hem de bilgisayarların yavaşlamasından şüphelenildikten sonra ortaya çıktığını belirten yetkililer, iki şüphelinin ne kadar ceza alacağının ve bunun hapis olup olmayacağının ise kesinleşmediğini vurguladı.

Kripto para dolandırıcıları ve cryptojacking yapanlar aslında sadece Rusya’ya özel değil ve bundan yaklaşık 1 hafta önce ABD içerisindeki BitClub Network isimli çetenin üyeleri de tutuklanmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap