Kaliforniya, Kripto ve Blockchain Teknolojisiyle İlgili Terimleri İçeren Yasayı Meclisten Geçirdi

Kaliforniya, Kripto ve Blockchain Teknolojisiyle İlgili Terimleri İçeren Yasayı Meclisten Geçirdi

Paylaş
Kaliforniya, Kripto ve Blockchain Teknolojisiyle İlgili Terimleri İçeren Yasayı Meclisten Geçirdi

Kripto ile ilgili teknolojilerin uygulanması adına yasal dayanaklar oluşturmak için Kaliforniya’nın mevzuatını değiştirmek üzere tasarlanan bir yasa tasarısı, devletin yasama organı tarafından meclisten geçirildi. Meclis tasarısı 2658, Kaliforniya Medeni Kanunu, Hükümet Kanunu, Şirketler Kanunu ve Sigorta Kanununu, yerel ve yabancı ticarette bloke edilen güvenli verilerin ve akıllı sözleşmelerin kullanımını yasallaştırmak için değiştirldi. Tasarı bazı önemli Blockchain ve kripto terimlerinin önemli tanımlarını da içeriyor.

Kaliforniyalı demokrat, 32 yaşındaki Meclis üyesi Ian Calderon, kripto para birimleri ve temel dağıtılmış defter (DLT) ile ilgili temel terimleri tanımlayan bir taslak oluşturma çabalarında kayda değer bir başarı elde etti. Devletin yasama organı, kısa bir süre önce “Blockchain Teknolojisi” ve “Akıllı Sözleşme” nin yasal tanımlarını tanıtan Meclis Yasası 2658’i geçti ve DLT kullanarak kayıt tutmayı yasallaştırmak ve kolaylaştırmak için “elektronik kayıt” ve “elektronik imza” gibi diğer tanımları da revize etti. Taslak Senato üyesi Bob Hertzberg tarafından destekleniyor.

Tasarı kabulü ile çeşitli önemli yasalar değiştirilecek. 1624.5 ve 1633.2 sayılı bölümlerin hükümlerindeki değişiklikleri ve devletin Medeni Kanununa yeni bir Bölüm 1633.75 eklenmesini içeriyor. Kanun ayrıca, Kurum Kodunun Bölüm 1612.5’ini, Devlet Kanununun 16.5. Bölümü’nü ve Sigorta Kanununun 38.6 numaralı bölümünü elektronik kayıtlarla ilgili olarak değiştirilmesini içeriyor.

Kaliforniya’nın mevcut Tekdüzen Elektronik İşlemler Yasası, bir kayıt veya imzanın sadece elektronik formda olduğu için yasal bir etki veya icra edilemezliği reddedilemeyeceğini belirtiyor. Ayrıca bir sözleşmenin yalnızca yasal bir etkisi ya da uygulanabilirliği reddedilemeyeceğini de belirtiyor. Yasa, bir yasanın yazılı olması için bir kayıt gerektirmesi ya da bir imza gerektirmesi durumunda, elektronik kayıt ya da imzanın yasanın yerine getirilmesi gerektiğini açıklığa kavuşturdu.

Yasa 2658, “elektronik kayıt” ve “elektronik imza” olarak tanımlanan hareketin hükümlerini, Blockchain teknolojisi ile güvence altına alınan bir kayıt veya imza içerecek şekilde revize etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda “akıllı sözleşme” terimini “sözleşme” nin yasal tanımına da ekliyor. Ayrıca, taslak, devletlerarası veya dış ticaretle ilgili bilgileri güvenceye almak için Blockchain teknolojisini kullanan bir kişinin aynı sahiplik haklarını ve kullanım hakkını veriler dağıtılmış bir defterle korunmadan önce saklı tuttuğunu belirtiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap