JPMorgan: ABD’de ve Avrupa’da Ekonomik Durgunluk Görülecek

JPMorgan: ABD’de ve Avrupa’da Ekonomik Durgunluk Görülecek

Paylaş
JPMorgan: ABD’de ve Avrupa’da Ekonomik Durgunluk Görülecek

ABD’nin en büyük, dünyanın ise en büyük bankalarından biri olarak gösterilen JPMorgan Chase endişe verici bir tahminde bulundu. JPMorgan analistleri, ABD’nin ve Avrupa’nın ekonomik durgunluğa gireceğini öngörüyor.

Koronavirüs Etkisi

Tüm dünyaya hızla yayılmaya devam eden Koronavirüs, küresel piyasaları da etkilemeye devam ediyor. JPMorgan Chase geçtiğimiz günlerde Koronavirüsün ekonomik etkileriyle ilgili bir rapor yayınladı ve endişe verici bazı tahminler yürüttü.

Business Insider tarafından aktarılan bilgilere göre JPMorgan yetkilileri ABD ve Avrupa piyasalarının ağır bir darbe alacağını, Koronavirüsün etkilerinin birkaç ay daha hissedileceğini düşünüyorlar. Bu uzmanlara göre ABD’nin ve Avrupa’nın Haziran 2020’de ekonomik durgunluğa girmeleri mümkün görünüyor.

JPMorgan tarafından yayınlanan rapora göre Koronavirüsün bundan birkaç hafta öncesine kadar ekonomiyi bu kadar etkilemesi beklenmiyordu. Ancak özellikle son günlerde yaşanan gelişmeler durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Banka yetkilileri ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 2, ikinci çeyreğinde ise yüzde 3 oranında küçülmesini bekliyorlar. Euro Bölgesi’nin ise ilk çeyrekte yüzde 1.8, ikinci çeyrekte yüzde 3.3 küçülmesi bekleniyor.

Ekonomik durgunluk gayrisafi yurt içi hasılanın üst üste iki çeyrek boyunca negatif büyüme göstermesi halinde ortaya çıkıyor. JPMorgan’ın tahminleri doğru çıkarsa yaza doğru hem ABD hem Avrupa ekonomilerinin durgunluğa girdiğini görebiliriz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap