Joe Biden’ın imzaladığı kripto para kararnamesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Joe Biden’ın imzaladığı kripto para kararnamesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Paylaş
BTC Piyasası: Joe Biden’ın imzaladığı kripto para kararnamesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey

ABD Başkanı Joe Biden, merkez bankası dijital parası ve diğer kripto paraların sorunlarının ve faydalarının değerlendirilmesi adına bir yürütme emri imzaladı.

Yazımızın devamında bu kararname ile ilgili bilmeniz gereken tüm özet bilgilere ulaşabilirsiniz.

1- Merkez bankası dijital para birimi (CBDC)

Biden yönetimi, Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları da dahil olmak üzere diğer önemli kurumlarla birlikte Hazine Bakanlığına, Eylül ayına kadar dijital doların potansiyel maliyet ve faydalarını içeren bir rapor sunması talimatını verdi.

Yürütme emri, raporun özellikle dijital doların finansal katılımı nasıl iyileştirebileceğine, ekonomik büyüme üzerinde ne gibi etkileri olabileceğine ve yabancı dijital doların dünyanın rezerv para birimi olarak doların durumunu nasıl etkileyebileceğine odaklanmasını istedi.

Ayrıca, Federal Rezerv’i dijital dolar olasılığına ilişkin devam eden araştırmasını sürdürmeye ve bir ABD CBDC’sinin nasıl uygulanabileceğine ilişkin “stratejik bir plan geliştirmeye” teşvik etti.

Kararın bir parçası olarak, başsavcının dijital bir doları yürütmek için mevzuata ihtiyaç duyulup duyulmayacağını değerlendirmesi ve hem Fed hem de Hazine’den bu çabayla ilgili devam eden araştırmaları dikkate alarak bir yasama teklifi hazırlaması istenecek.

2- Dijital varlıklarla ilgili riskler ve fırsatlar

Biden, bu kararname ile ABD Hazinesi, Fed, SEC, tüketici gözlemcisi ve bankacılık düzenleyicileri de dahil olmak üzere üst düzey finansal düzenleyicilere, dijital varlıkların ABD ekonomisine genel etkileri hakkında kabaca 4 ila 6 ay içinde halka açık raporlar hazırlama görevini verdi.

Raporda finansal piyasa ve ödeme sistemi altyapılarındaki değişikliklerin tüketicileri, yatırımcıları, işletmeleri ve ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceği gibi bilgilere yer verilmesi özellikle talep edildi.

Ayrıca ajanslara “farklı dijital varlık türlerinin toplu olarak benimsenmesini” sağlayacak koşulları, ilgili riskleri ve fırsatları belirleme görevi de verildi.

3- Yasa dışı finansmanda kripto paraların rolü

Biden yönetimi, dijital varlıkların artan popülaritesinin kara para aklamak, terör gruplarını finanse etmek ve siber suçları kolaylaştırmak için kullanılma riskini artırabileceği konusunda uyardı.

Bu nedenle kararname, Hazine Departmanına, Ulusal İstihbarat Direktörüne ve İç Güvenlik Departmanına kripto para birimlerinin yasa dışı finansmanda nasıl kullanılabileceğini detaylandırma ve riskleri azaltmak için koordineli bir eylem planı oluşturma talimatı verdi.

Beyaz Saray, Hazine Bakanlığının bu eylem planını ve diğer kurumlar arası araştırmaları, kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetlere nasıl yardımcı olabileceğini ele almak için gereken herhangi bir kural koymanın temelini oluşturmak için kullanması gerektiğini söyledi.

Bu makale ilk olarak Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap