Japonya Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Araştırıyor

Japonya Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Araştırıyor

Paylaş
Japonya Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Araştırıyor

Kriptokoin – Bir yetkiliye göre, ülkenin merkez bankası olan Japonya Merkez Bankası (BoJ), dijital para birimleri üzerinde araştırma yapıyor.

İleride Söz Konusu Olabilir

Merkez bankası yöneticisi Haruhiko Kuroda, Salı günü yayınlanan Reuters röportajında haberi duyurdu. Kuroda, BoJ’un şu anda dijital bir para birimi çıkarma planının olmadığını, ancak gerektiğinde ileride yapabileceğini de sözlerine ekledi.

Yetkili makam ayrıca stablecoinlere de hevesli değil ve yönetişimi ve risk yönetimini sağlamak için yeterli bir çerçeve olmadığı sürece bunların verilmemesi gerektiğine inanıyor.

Stablecoinler Finansal İstikrar İçin Riskli

Kuroda, “Büyük bir müşteri tabanına sahip şirketler tarafından desteklenen stablecoinler küresel olarak verilirse, para politikası ve finansal sistem istikrarı üzerinde bir etkisi olabilir” vurgusu yapıyor.

BoJ daha önce dijital para birimleri ve stablecoinler ile ilgili finansal istikrar endişelerini de dile getirmişti. Nisan 2018’de, Bo’nun genel başkan yardımcısı Masayoshi Amamiya, dijital para biriminin çıkarılmasının ülkenin “iki katmanlı para birimi sistemi ve özel bankaların finansal aracısı” üzerinde “büyük bir etkisi” olabileceğini vurgulamıştı.

Son zamanlarda Amamiya, merkez bankasının kısmen ticari bankacılık üzerindeki etkisinden dolayı dijital para birimleri ihraç etme planlarının olmadığını söyledi. Amamiya, “Merkez bankası dijital para birimleri özel mevduatların yerine geçiyorsa, ticari bankaların kredi kanallarını aşındırabilir ve ekonomi üzerinde olumsuz etki yaratabilir” demişti.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap