Japonya, kripto paralar için FATF Seyahat Kuralı’nı 2022’de uygulayacak

Japonya, kripto paralar için FATF Seyahat Kuralı’nı 2022’de uygulayacak

Paylaş
BTC Piyasası: Japonya, kripto paralar için FATF Seyahat Kuralı’nı 2022’de uygulayacak

Japonya’nın finansal piyasaları denetleyen devlet kurumu FSA, önümüzdeki sene G20 bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Seyahat Kuralı’nı kripto para sektörü için uygulamaya başlayacağını duyurdu.

Bugün yapılan açıklamada, kripto para işi yapan şirketlerin birbirleri arasında göndericilerin ve alıcıların işlem verilerini paylaşmalarını gerektiren kuralın Nisan 2022’ye kadar ülkede hayata geçirileceği bildirildi.

FSA, Japonya Sanal ve Kripto Varlık Borsaları Birliği’nden (JVCEA) kripto para birimlerinin kara para aklama ve terörizmin finansmanında kullanılmasını önlemek için oluşturulan seyahat kuralının uygulamaya konmasına hazırlanılmasını talep etti.

Yakın zaman önce yaklaşan kara para aklama yaptırımları nedeniyle küresel olarak faaliyet gösteren bazı borsalar, Güney Kore operasyonlarını durdurmuştu. Bir OKEx sözcüsü, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Yeni kurallarla çalışmaya devam etmemiz çok zor gözüküyor” demişti.

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası Binance de geçtiğimiz günlerde FATF’nin eski iki üyesini regülasyon uyum ekibine katmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap