Japonya Hükümeti “Nakit Karşıtı“ Politika İzliyor

Japonya Hükümeti “Nakit Karşıtı“ Politika İzliyor

Paylaş
Japonya Hükümeti “Nakit Karşıtı“ Politika İzliyor

Japonya Hükümeti bundan birkaç hafta önce ülkedeki satış vergisi oranını yüzde 8’den yüzde 10’a çıkardı.

Hükümet satış vergisine zam yaptı ancak ülkede nakit para kullanmayan esnaflar için özel bir vergi indirimi de sundu.

Dijital Dönüşüm

Japonya’daki insanların genel olarak nakit para kullanmayı tercih ettiklerini söyleyebiliriz. 2017 verilerine göre ülkedeki finans harcamalarının neredeyse yarısı nakit parayla yapılıyordu.

Japonya Hükümeti ise bu durumu yavaş yavaş değiştirmek ve ülkedeki nakit para kullanımını azaltmak istiyor. Ülkedeki politikacıların amacı ülkedeki nakitsiz işlem oranını 2027 yılına kadar yüzde 18’den yüzde 40’a çıkarmak.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, dijital teknolojilere ayak uydurmak ve Japonya’nın dijital dönüşüm sürecini hızlandırmak için çeşitli projeler hazırlamaya devam ediyor.

Vergi İndirimi

Japonya Hükümeti geçtiğimiz haftalarda ülkedeki satış vergisinin oranını yüzde 10’a kadar çıkardı. Ama nakit para kullanmayan vatandaşlar yine hükümetin hazırladığı bir vergi indirim planından yararlanabilecekler.

Japonya’daki yetkililer, yüzde 2’lik vergi zammının ekonomiyi olumsuz yönde etkilememesi adına finans harcamalarında nakit para kullanmayan insanlara özel indirimler sunuyor. Hükümet bu proje sayesinde ülkedeki nakit kullanımını azaltmayı ve yerel fintech sektörünü büyütmeyi planlıyor. Japonya’daki haber kaynaklarından Mainichi Shimbun’a göre, hükümetin bu planı şimdiden işe yaramaya başladı:

Mainichi Shimbun tarafından yapılan ankete göre katılımcıların yüzde 20’si, hükümetin vergi oranını yüzde 8’den yüzde 10’a çıkarmasının ardından ya nakit kullanmamaya başladı ya da başlamayı düşünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap