Japonya Dolar Likiditesi Sağlamaya Başladı

Japonya Dolar Likiditesi Sağlamaya Başladı

Paylaş
Japonya Dolar Likiditesi Sağlamaya Başladı

Avrupa Merkez Bankası ve ABD, Kanada, Japonya, İngiltere , İsviçre gibi ülkelerin merkez bankaları dün piyasalara dolar likiditesi sağlayabilmek için işbirliği yapma kararı aldılar.

Bu altı merkez bankası tarafından alınan ortak karar sonucunda Fed’in açtığı swap hattının genişletilmesine karar verildi. Fed bu swap işlemleriyle diğer ülkelerdeki bankalara 84 gün vadeyle dolar vermeye başladı.

Japonya Harekete Geçti

Bloomberg’ün haberine göre Japonya’daki bankalar ilk swap işleminin ardından 32 milyar dolarlık likidite aldılar. Japonya Merkez Bankası tarafından koordine edilen bu işlemlerle ülkedeki bankalara %0.370 faiz oranıyla 84 gün vadeli dolar verildi.

Bu swap işlemlerinin Japonya borsalarını biraz olsun rahatlatması bekleniyor. Çünkü bankalara verilen bu dolarlarla birlikte hem bankaların hem yerel şirketlerin üstündeki baskı biraz azalacak.

Bu swap işlemleriyle bankalara 30 milyar dolardan fazla para verilmiş olması, içinde bulunduğumuz ekonomik durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Çünkü Japonya 2008 finansal krizinden beri hiç bu kadar büyük çaplı bir swap işlemi almamıştı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap