Jamie Dimon, JPMorgan’un Bir Çok Şey İçin Blockchain Kullanacağını Söyledi

Jamie Dimon, JPMorgan’un Bir Çok Şey İçin Blockchain Kullanacağını Söyledi

Paylaş
Jamie Dimon, JPMorgan’un Bir Çok Şey İçin Blockchain Kullanacağını Söyledi

JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon’u Blockchain teknolojisinde yükselişe geçti, ancak Harvard Business Review’un Temmuz-Ağustos sayısında yayınlanan bir makalede, fiat ödeme uygulamalarının “işimize en büyük potansiyel kesinti” olduğunu söyleyerek, kripto-para birimi üzerine yorum yapmaktan vazgeçti.

Şirketinin baş rekabet tehdidi sorulduğunda, JPMorgan Chase’in (Amerika’nın en büyük dört bankasının en büyüğü) başkanı ve CEO’su Dimon, “yeni ödeme şekilleri” olarak adlandırdığı sistemi anlattı. Özellikle, PayPal, Venmo ve Alipay isimlerini veren Dimon, şunları söyledi: Şirketler sohbetlerinde, sosyal olarak, alışveriş deneyimlerinde temel bankacılık hizmetlerini yerleştirmede iyi bir iş yapıyorlar. Kripto için potansiyel bir aksaklıktan bahsetmediği halde, bir sonraki soruda kripto paralar hakkındaki görüşü sorulduğunda, Dimon basitçe şöyle cevap verdi: “Kripto para birimi hakkında daha fazla bir şey söylememeliyim. Kripto paralar altın ya da fiat para birimleriyle aynı şey değil. Yasalar, polisler, mahkemeler tarafından desteklenmekte olanlar var.” Dimon ayrıca Blockchain teknolojisini “gerçek” olarak nitelendirdi. Kriptonun olmadığını ima eden JPMorgan’ın, Blockchain ‘i test ettiğini ve onu bir çok şey için kullanacağını söyledi.

JPMorgan’un kripto para birimi ve Dimon’un görüşüne ilişkin resmi konumu çoğu zaman uyuşmuyor olsa da, her ikisi de geçtiğimiz yıl boyunca bir değişim geçirdi. 13 Eylül 2017’de, Dimon’un bir yatırımcı toplantısında Bitcoin’i “sahtekarlık” olarak adlandırdığı ve şirketin hesaplarında Bitcoin’le çalışan herhangi bir çalışanı kovmakla tehdit ettiği bildirildi.

Dimon’un yakın tarihte ​​Harvard Business Review’a verdiği röportajda, 27 Şubat’ta SEC’de yer alan bir belgede, raporun “Rekabet” alt bölümünde kripto para birimi olduğunu belirten banka, “JPMorgan Chase’in ürünlerine yönelik fiyatlar ve ücretler üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini ve hizmetler veya JPMorgan Chase’in pazar payını kaybetmesine neden olabileceğini” belirtti.

Bu yılın şubat ayında, bir JPMorgan iç raporu da “Blockchain teknolojisinin etrafında yenilikçi Maelstrom’un yüzü” olarak kripto para birimleri olarak adlandırıldı.

Ocak ayında Davos’ta konuşan Dimon, Harvard Business incelemesine daha çok benzer bir tavır aldı.

Bununla birlikte, son birkaç ay içinde JPMorgan özellikle de Dimon daha açık bir şekilde blok zincirinde bir yükseliş olarak ortaya çıktı ve banka bile 3 Mayıs’ta bir Blockchain ile ilgili patent vermeye başladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap