İsviçre piyasa düzenleyicisi FINMA, ilk kez bir kripto para fonuna onay verdi

İsviçre piyasa düzenleyicisi FINMA, ilk kez bir kripto para fonuna onay verdi

Paylaş
BTC Piyasası: İsviçre piyasa düzenleyicisi FINMA, ilk kez bir kripto para fonuna onay verdi

Bir bölgesinde vergi ödemeleri için Bitcoin ve Ethereum’un kabul edildiği, SIX Borsası’nda bazı kripto yatırım ürünlerinin listelendiği İsviçre’nin regülasyon kurumu FINMA, ülkedeki ilk kripto para yatırım fonuna onay verdiğini açıkladı.

Teknoloji ve kuralları delme uyarısı

İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA) yaptığı açıklamada, onaylanan ‘Kripto Piyasası Endeks Fonu’nun özel yatırımcılarla kısıtlı olduğunu ve belirli riskler barındıran, ‘alternatif yatırımlar için diğer fonlar’ adı altında kategorize edildiğini belirtti. Açıklamada yeni tarz teknolojilerin kanunları delmek için kullanılmaması gerektiği ve kuralların aynı şekilde uygulanacağı yazıldı:

“İnovasyonu kolaylaştırmak için FINMA olarak, finansal piyasa kurallarının mevcut gerekliliklerini teknolojiden bağımsız olarak uygulamaya devam ediyoruz”

Yeterli hacme sahip varlıklara yatırım yapacak

FINMA’nın açıklamasında ayrıca, kripto paraların bazı riskler teşkil etmesinden ötürü, bu onayın belli kurallara dayanarak verildiği ve fonun sadece yeterli hacme sahip olan ülkedeki resmileşmiş varlıklara yatırım yapabileceği duyuruldu. Yatırımların, resmileşmiş üçüncü taraflar ve platformlar vasıtasıyla yapılması zorunlu kılınırken, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kurallarına da tâbi olduğu aktarıldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap