İşte Kripto Para Borsalarının Likiditeye Göre Sıralanışı

İşte Kripto Para Borsalarının Likiditeye Göre Sıralanışı

Paylaş
İşte Kripto Para Borsalarının Likiditeye Göre Sıralanışı

Coinmarketcap, kripto para sektöründeki sahte ticaret hacimleriyle mücadele edebilmek için borsaları likiditeye göre sıralamaya başladı.

Coinmarketcap bu sıralamayı yapmak için borsalardaki alım-satım defterlerine, ortalama fiyat değişimlerine ve borsalardaki paritelerin 24 saat içerisindeki genel hareketliliklerine bakıyor.

Yeni Metot

Kripto para şirketlerinden Bitwise, bu yılın başlarında kripto para borsalarıyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı ve araştırmanın sonucunda Coinmarketcap gibi platformları eleştirdi.

Bu eleştirinin sebebi Coinmarketcap’in kripto para borsalarını ticaret hacmine göre sıralıyor olmasıydı. Bitwise’ın argümanı, kripto para borsalarında gözüken ticaret hacminin yüzde 95 oranında sahte olduğuydu.

Coinmarketcap bu gibi eleştirilerin önüne geçebilmek ve borsaların hacmine dair daha doğru veriler sunabilmek için yeni bir metot kullanmaya başladı. Coinmarketcap kullanıcıları artık borsaları direkt likiditelerine göre sıralayabilecekler.

Yeni Sıralama

Coinmarketcap’in likidite sıralamasında an itibarıyla 50’den fazla kripto para borsası görülebiliyor.

Coinmarketcap’in sıralamalarına göre şu anda likidite listesinin başında 60 milyon dolarla Binance yer alıyor.

Son yirmi dört saat içerisinde 831 milyon dolarlık ticaret hacmi bulunan Binance’i listede HitBTC, Huobi ve OKEx gibi borsalar takip ediyor.

Faydası Ne?

Coinmarketcap’in hazırladığı bu yeni liste sayesinde en büyük kripto para borsalarının likiditelerine bakılabiliyor.

Likiditesi yüksek olan borsalarda alım-satım işlemi yapmak diğer borsalara kıyasla çok daha kolay oluyor. Bu borsalarda Bitcoin ve benzeri kripto paraların alım-satım fiyatları birbirine epey yakın oluyor. Yatırımcılar bu sayede alım-satım yaparken diğer borsalara kıyasla daha az zarar ediyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap