İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey!

İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey!

Bitcoin ve kripto para ünitelerini etkileyecek 5 gelişme ile karşınızdayız. Bitcoin için “düşüş eğilimi” tonu belirliyor. Buna nazaran BTC yeni haftaya 30.000 dolara zar güç tutunarak başlıyor. Yatırımcılar, sakin bir hafta sonunun akabinde neler bekliyor? BTC fiyat hareketinin daha geniş yükseliş eğilimi içinde bir durumu kelam konusu. Lakin potansiyel bir geri çekilme devriyle karşı karşıya olduğunu söylüyorlar.

Kripto para piyasanın menüsünde neler olabilir?

Görece sakin geçen bir devir yaşadık. ABD’nin makroekonomik datalarının açıklanması kelam konusu oldu. Ayrıyeten Federal Rezerv yetkililerinin konuşmalarıyla birlikte risk varlıkları için dış tetikleyiciler geri döndü. Buna bir de ABD BTC alımlarına ait kimi değişik dinamikler eklendi. Bu nedenle volatilite için gerekli reçete ortaya çıkıyor.

Btcpiyasasi.com olarak, önümüzdeki günlerde piyasaları neyin hareketlendirebileceğine dair haftalık özete bakıyoruz. Buan nazaran bu faktörleri ve daha fazlasını inceliyoruz.

30.000 dolar kripto para BTC fiyatlarındaki düşüşe yer mi açıyor?

Bitcoin haftayı 30.000 dolar biraz üzerinde kapattı. Lakin gücü artık daha az ikna edici görünüyor. Çabucak akabinde 20.000 dolar bölgesine yapılan bir düşüş bekleyenler var. Üst taraflı hareket devam etmeden evvel bir geri çekilme periyodunun girebileceğine inanan yatırımcılar kelam konusu. Bu yatırımcılar tonu belirledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 1

Analist Skew kısa vadeli kestiriminde görüşlerini ortaya koyuyor. Analist, “Trendin devam etmesini bekliyoruz. Böylelikle mevcut fiyat ile 28.000 dolar ortasında daha yüksek bir taban düzeyini arıyor olacağız. Aksi olması durumunda ise 25.000 dolarları görebiliriz.” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 2

Diğer analist Jelle haftalık vakit dilimlerinde bir ihtar işareti gördü. Twitter takipçilerine mum kapanışından sonra izafî güç endeksi (RSI) davranışı hakkında bilgi verdi. “Bitcoin bir gecede haftalık düşüş sapmasına kilitlendi” dedi. Ayrıyeten “Bir müddetliğine savunma yapma vakti. Boğa piyasası geliyor. Lakin geri çekilmeler oyunun bir kesimi. Daha düşük teklif verin, görelim.” vurgusu yapıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 3

Crypto Tony’ye nazaran aşağı istikametli seyir kripto para için 29.500 dolar ile sonlu olacak. Buna nazaran bir evvelki hafta yeni yılın en yüksek düzeylerine yapılan bir evvelki seyahati tamamlıyor.

“Boğalar şu anda daha zayıf ve daha güçsüz göründüğü için 29.500 dolara gerçek düşüş bana mantıklı geliyor. Üzerimizdeki likiditeyi süpürdük. Bu yüzden artık altımızdaki likiditeyi yakalama vakti Şimdi bir durumda değilseniz, bu testi beklediğinizden ve geri aldığınızdan emin olun.”

Bir öteki gönderi, 2023’te BTC/USD için %40’a varan bir yükseliş öngörmek için yakınlaştırıldı. Fakat bunu “daha büyük bir düzeltme” izleyecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 4

8 Fed konuşmacısı kıymetli makro data haftasına eşlik ediyor

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ABD ekonomik bilgilerinin başında geliyor. Bu nedenle makro yorumcuların bu hafta işi sıkıntı. 12 Temmuz’da açıklanacak olan TÜFE’nin enflasyonun düştüğünü göstermesi kelam konusu. Bu durum hala şahin olan Fed’i bir nebze olsun rahatlatacak. Piyasalar geçen ayki duraklamanın akabinde faiz oranlarının yine yükseleceği konusunda neredeyse hemfikir. Lakin trendleri aşan bilgiler kimi son dakika belirsizliklerini tetikleyebilir. TÜFE’yi bir gün sonra Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) takip edecek. Toplam sekiz Fed yetkilisi iktisat ve siyaset üzerine açıklamalarda bulunacak.

Finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter, takvimi özetliyor. Ayrıyeten “Bu hafta piyasalara volatilite geri dönecek” kestirimine yer veriyor.

CME Group’un FedWatch aracından elde edilen son bilgiler, faiz artırım ihtimalini geçen haftaki %95’lik orana kıyasla hafif bir düşüşle %92’ye indirdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 5

Devamında, finans yorumcusu Tedtalksmacro, çekirdek TÜFE’nin Fed için izlenmesi gereken sayı olacağını savundu. Bu noktada vurguları şu biçimde:

“Manşetin yıllık %3,20’ye düşmesi bekleniyor. Buna nazaran bu da Mart 2021’den bu yana en düşük baskıyı oluşturacak. Cleveland Fed, Michigan Üniversitesi + Truflation da benzeri bir sayı bekliyor. Çekirdek TÜFE’nin Kasım 2021’den bu yana en düşük düzey olan yıllık %5,1’e gerilemesi bekleniyor. Çekirdek piyasa için kaygı kaynağı olmaya devam ediyor. Ayrıyeten piyasanın Çarşamba günkü reaksiyonunda buna daha fazla yük vereceğini kestirim ediyorum.”

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 6

Bitcoin madenciliğinin zorluğu hash oranını takip ederek yeni rekor düzeye ulaştı

Canlandırıcı bir geri dönüşle, kripto para Bitcoin ağının temelleri önümüzdeki günlerde tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşmaya hazırlanıyor. BTC.com’un en son iddiaları, ağ zorluğunun %5’ten fazla artacağını öngörüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 7

Durgun fiyat hareketi göz önüne alındığında, kripto madencilik dalında devam eden rekabet var. Ayrıyeten gelecekteki karlılığa olan inancın artması açısından bu kıymetli bir gelişme. Bunu yaparken, zorluk evvelki düşüşünü iptal ederek yaklaşık 53,2 trilyonluk yeni rekor düzeylere ulaşacak. Misal bir kıssa de, kimi varsayımlara nazaran son günlerde birinci defa saniyede 400 exahash (EH/s) hududunu aşan hash oranıyla ilgilidir.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 8

BTC fiyatı 2021 doruğunun %50’den fazla altında kalarak “fiyat hash oranını takip eder” formundaki klasik yaklaşıma daha fazla yük kazandırıyor. Blockware madencilik analisti Joe Burnett, Bitcoin’in üç yıl evvelki tüm vakitlerin en yüksek düzeyini geçmek için 2020’deki patlamadan sonra başladığı işi bitirmek için geri döneceğini öne sürdü. buna münasebet olarak da “2017 boğa koşusu sırasında, tüm ağ hashrate’inin yarısını işsiz bırakan ulusal madencilik yasağı yoktu. FTX, BlockFi ve Celsius tarafından satılan uydurma paralar da yoktu. Birden fazla bir sonraki parabolik koşuya hazır değil.” diyor.

BTC arz şoku “kaçınılmaz”

ABD’de Bitcoin spot fiyatı borsa yatırım fonları (ETF’ler) için yapılan son müracaatlar bir satın alma çılgınlığı başlattı. ABD’deki faaliyetler tekrar yükselişe geçti. Buna nazaran BTC arz sahipliği konusunda Asya ile yarışır hale geldi. Tahlillere nazaran, Bitcoin’in değişmez 21 milyon coin’inin sırf %7,5’inin madenciliğe bırakılması kelam konusu. Bu nedenle, azalan arzın tesirleri uzun vadede netleşiyor.

Yorumcu Alessandro Ottaviani bu hafta sonu, “Bu kripto para Bitcoin döngüsü sırasında, evvelki 3 döngüden farklı olarak, ticarete açık Bitcoin ölçüsü vakit içinde azalışına işaret ediyor.” dedi. Ayrıyeten şu vurguyu yapıyor:

“Bu eğilim devam ederse, bir arz şoku kaçınılmaz. Bu yalnızca bir vakit problemi. Lakin ne vakit olacağını bilmiyoruz. Bitcoin’ciler olarak bekleyebiliriz. Zira Bitcoin’ciysek Vakit Tercihimiz düşüktür.”

Ottaviani, “HODL Modeli” olarak bilinen ve arz mevcudiyeti ile fiyat performansını gelecekte eşleştiren tanınan bir araç olan bir grafik yükledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 9

Başta en büyük global varlık yöneticisi BlackRock’ınki olmak üzere ETF’ler konusunda Ottaviani, ana akım anlatının zati Bitcoin’i dövmek yerine göz yummaya geçtiğini ekledi.

Balinalar Bitcoin yönelimini artırıyor

Gelecekteki Bitcoin karlılığı kelam konusu olduğunda “güven” gösteren yalnızca madenciler değil. Araştırma firması Santiment tarafından bu hafta sonu belirtildiği üzere, en büyük hacimli Bitcoin yatırımcı kümeleri, sakin BTC fiyat şartlarında bile hevesle alım yapıyor. Buna nazaran Haziran ortasından bu yana, balinalar olarak isimlendirilen 10 ila 10.000 BTC’ye sahip varlıklar, risklerini 70.000 BTC’nin üzerinde artırdı.  Santiment, “Bitcoin balinaları, fiyatlar 30 bin ila 31 bin dolar aralığında ‘sıkıcı’ olmaya başlasa bile, rastgele bir yavaşlama belirtisi göstermiyor” yorumunda bulundu.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 10

Diğer taraftan  Glassnode’dan alınan farklı bilgiler, balina sayılarının (en az 1.000 BTC’ye sahip olanlar) sekiz ayın en yüksek düzeyinde olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 5 Şey! 11

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap