İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey!

İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey!

Kripto para piyasasının önde gelen analistleri, BTC, SHIB, DOGE, ETH için bu hafta izlenmesi gereken 5 kritik şeyi açıkladı! Pekala, BTC, SHIB, DOGE ve ETH için kritik noktalar neler? İşte detaylar…

Uzmanlar açıkladı: Bu hafta yatırımcılar BTC, SHIB, DOGE ve ETH için 5 kritik şeyi izlemeli!

Bitcoin (BTC), Kasım ayından bu yana en büyük kayıplarını yaşadıktan sonra yeni haftaya tehlikeli bir pozisyonda başlıyor. On ayın en yüksek düzeylerinden büyük bir düşüş yaşayan BTC/USD, haftalık mum nihayet kapanmadan evvel yaklaşık yüzde 10 paha kaybetti. 27.600 dolar civarında long yatırımcılar için müthiş birkaç günün doruk noktası, BTC/USD’nin artık geçen ayın dayanağı için uğraş ettiği manasına geliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 1

Piyasa iştirakçileri durumun nasıl sonuçlanacağı konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Kimileri daha derin ve aşağı taraflı yatırım yaparken, öbürleri bu çok ayın en yüksek düzeylerini tekrar test etme konusunda kendinden emin. Katalizörler haftanın ilerleyen günlerinde ABD makroekonomik bilgilerinin açıklanması biçiminde gelebilirken, piyasalar da bir sonraki Federal Rezerv faiz oranı kararı için hazırlanıyor. Son düzeltmenin kripto hissiyatındaki “açgözlülüğün” bir kısmını ortadan kaldırmasıyla birlikte, şok daha sürdürülebilir bir yükselişe yol açabilir mi yoksa boğa piyasası en azından şimdilik sona mı erdi? Uzmanlar mevzu hakkında kritik yorumlarını bu 5 olayla aktardı:

Bitcoin fiyatı, büyük bir düzeltmenin ortasında dayanak düzeyi için savaşıyor!

Bitcoin için merhametli bir halde değişken olmayan bir haftalık kapanış oldu ve 27.600 dolar ile yeniden de başlangıç konumunun 2.700 dolar altında tamamladı. TradingView’den alınan bilgilere nazaran bu, geçen yıl Kasım ayında yaşanan FTX fiyaskosundan bu yana en acımasız haftası oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 2

Şu anda 27.000 doları hedefleyen BTC/USD artık bir kararla karşı karşıya: Mart ayında da odak noktası olan mevcut takviyenin yakınına yerleşmek ya da çıkış yapmak. Bahis ile ilgili tanınan analist Daan Crypto, “Spot prim, bu fiyat aralığında süreç görürken daha evvel bulunduğu düzeylere geri döndü. Fonlama oranları genel olarak biraz negatif. Şimdi çılgınca bir şey yok” kelamlarında bulundu.

Bir öteki analist Crypto Tony ise 26.600 dolar düzeyini korurken, Cubic Analytics’in kıdemli piyasa analisti Caleb Franzen, boğaların üstünlüğü ele geçirmesi için daha yüksek düzeylerin geri dönmesi gerektiğini söyledi. Franzen bir grafikle birlikte, “Bitcoin, paylaştığım kilit bir düzey olan 27.820 dolar (yeşil aralık) kıramadı ve üzerinde kalamadı” diye açıkladı. Analistin kelamları ise şu halde:

Kısa vadeli momentumun boğalar lehine değişmesi için fiyatın bu aralığın üzerine çıktığını (ve üzerinde kaldığını) görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Direnç olarak hareket etmeye devam ediyor…

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 3

Bununla bir arada Binance sipariş defterinden alınan son bilgiler direncin 28.000 dolarda arttığını gösterdi. İzleme kaynağı Material Indicators’a nazaran bu, teklifleri daha cazip düzeylerde doldurmak için spot fiyatları aşağı çekme teşebbüsü olarak açıklanıyor.

Daha muhafazakar tarafta yer alan analist Mark Cullen ise en kötüsünün şimdi gelmediğini öngördü ve “Hafta sonu hoş bir ayı bayrağı oluştu, fiyat artarken volatilite düşüyor ve H4 ayı sapmaları oluşuyor,” diye tweet attı.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 4

Piyasalar yeni Fed faiz artışını “fiyatlarken” PCE baskısı bekleniyor

Haftanın makro tetikleyicileri temel olarak Birleşik Devletler’deki kurumsal karlar ve ekonomik bilgi açıklamaları biçiminde geliyor. Bunlar 27 Nisan’da GSYH ve işsizlik müracaatlarının yanı sıra bir gün sonra Şahsî Tüketim Harcamaları (PCE) Endeksi’nin Mart baskısına odaklanacak.

Kurumsal karlar da devam ederken, ufukta Fed’in bir sonraki faiz oranı değişikliklerine karar vereceği Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Mayıs toplantısı görünüyor. Lider Jerome Powell’ın da teyit ettiği üzere, ortaya giren makro bilgi baskılarının güçlü olup olmaması bu kararı değerli ölçüde etkileyecek ve bu nedenle piyasalar son sayılar gelene kadar “bekle ve gör” modunda olacak. Fakat CME Group’un FedWatch aracına nazaran, konsensüs şu anda ezici bir çoğunlukla yeni bir faiz artırımı lehinde ve bu da ABD bankaları ve daha geniş finansal sistem üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Şu anda yüzde 0,25’lik yeni bir faiz artırımı ihtimali yüzde 85 düzeyinde bulunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 5

Bitcoin yatırımcıları kayıpları karşısında panik butonuna basabilir!

Geçtiğimiz haftaki BTC fiyat hareketinin daha az tecrübeli birçok yatırımcıyı ürküttüğü bir sır değil ve bilgiler de bunu kanıtlıyor. Tahlil firması Glassnode’un sayılarına nazaran, borsalara ziyanına gönderilen genç coin’ler geçen hafta keskin bir artış gösterdi. Glassnode, BTC arzını ekseriyetle mühlete nazaran ayırıyor ve 155 gün yahut daha uzun müddettir coin barındıran cüzdanları tanımlamak için “uzun vadeli yatırımcılar” (LTH’ler) kullanılıyor. Bundan daha azı ise “kısa vadeli yatırımcılar” (STH’ler) olarak isimlendiriliyor ve çoklukla Bitcoin yatırımcı tabanının daha spekülatif ucuna karşılık geliyor.

Veriler, yaklaşık 16 Nisan’dan bu yana, STH yatırımlarının – en son 155 gün içinde hareket edenlerin – evvelki süreçlerinde hareket ettiklerinden daha düşük bir fiyattan borsalara taşındığını göstermektedir. Bu STH gerçekleşen kayıpları artan paniğe işaret ederken, LTH gerçekleşen kayıpları da borsalara fon taşıyanlar ortasında artmaktadır.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 6

Coinglass’tan alınan farklı datalar, en büyük borsa Binance’e haftalık girişlerin 21.000 BTC olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 7

Bu ortada, araştırma firması Santiment, hem Bitcoin hem de Ethereum’daki süreç hacmi kar ve ziyan oranına bakarak kimi farklı davranışlara dikkat çekiyor. Son günlerde, her iki varlığın da nispeten sığ fiyat geri çekilmesine karşın, kâr hacmine karşı çok ölçüde ziyan eden hacim görüldü. Bununla bir arada Santiment hafta sonu yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta birçok yatırımcının Bitcoin’de 30 bin doların ve Ethereum’da 2 bin doların üzerinde FOMO’laşmasıyla, piyasalar geri çekildikçe ziyan süreçleri arttı” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 8

Analistlere nazaran ‘akıllı para’ BTC biriktirmeyi bıraktı!

Uzmanlara nazaran üstteki olgu BTC, SHIB, DOGE ve ETH yatırımcılarının bir sarsıntısına işaret ediyorsa, en azından tarihî standartlara nazaran tam vaktinde gelmiş olabilir. Tanınan Bitcoin analisti Moustache, piyasanın gücüne ait son güncellemesinde, perde gerisinde, mevcut Bitcoin boğa koşusunun tıpkı ondan evvelki tüm öbürleri üzere oynadığını ortaya koydu. Moustache, göreli güç endeksinin (RSI) bir formu olan niteliksel niceliksel iddiası (QQE) kullanarak Bitcoin’in şu anda çok kıymetli bir noktada olduğunu öne sürdü. “Akıllı paranın” taban seviyeyi çoktan satın aldığını ve artık gerçek yükselişin başlamasını beklediğini savundu ve “Akıllı paranın BTC biriktirme işi bitti. Size birkaç hafta evvel QQE >0 olduğunda = Birikimin sona ereceğini söylemiştim” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 9

Kripto hassaslığı “nötr” düzeye geriledi

SHIB, DOGE, BTC ve ETH için kritik bir grafik ise Endişe ve açgözlülük endeksi olarak karşımıza çıkıyor. Crypto Fear & Greed Index’e nazaran, piyasa iştirakçileri ortasındaki ruh hali süratle daha makul düzeylere geri dönme eğiliminde. Daha evvel, Fear & Greed Kasım 2021’den ve Bitcoin’in tüm vakitlerin en yüksek düzeylerinden bu yana en yüksek düzeylerindeydi. Kimileri o periyotta bunun sürdürülemez olabileceği ve yatırımcıların rehavete kapılması ve üst istikametli yatırımların tartışmasız devam etmesi nedeniyle süratli bir piyasa düzeltmesine yol açabileceği konusunda ikazda bulunmuştu. Düşüşün tüm süratiyle devam etmesiyle birlikte Endeks “korku” bölgesini büsbütün terk ederek 24 Nisan prestijiyle “nötr “e ve 53/100 puana geçti.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey! 10

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap