İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoin’leri Etkileyecek 7 Gelişme!

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoin’leri Etkileyecek 7 Gelişme!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoin’leri Etkileyecek 7 Gelişme!

Bitcoin (BTC), Ukrayna’da derinleşen jeopolitik kabusun gölgesinde yeni bir haftaya başlıyor. Yatırımcılar ve savaştan doğrudan etkilenenlerin güvenli bir sığınak aradıkları varsayılmasına rağmen, bu genel olarak Bitcoin veya stablecoin’ler olmadı.  İşleri ne değiştirebilir? Kriptokoin.com olarak bu hafta göz önünde bulundurulabilecek bazı faktörleri aktarıyoruz…

Makro güçler Bitcoin için dalgalı, “zorlu” bir haftayı işaret ediyor

Tarihsel emsal bir yana, borsanın mevcut Avrupa düşmanlıklarını “sevmediği” açıkça ortaya çıktı. Kayıplar geçen hafta yükseldi ve küresel hisse senetleri toplamda 2.9 trilyon dolar değer kaybetti.   Bloomberg Intelligence baş emtia stratejisti Mike McGlone için, Bitcoin’in gün içi performansı, önümüzdeki haftanın riskli varlıklar için gerçekten “zor” olması gerektiği anlamına geliyordu.

Twitter’da bazıları “Bitcoin 2021 aşırılıklarından sonra deflasyonist güçlerle karşı karşıya, ancak kripto farklı güç gösteriyor” dedi. McGlone, “2002’deki kayıplar Nasdaq 100’ün yarısından daha az olan BTC, küresel dijital teminata doğru olgunlaşıyor olabilir,” ifadelerini kullandı.

CME boşluğu BTC’de neleri gösteriyor?

Pazar günü, BTC/USD Bitstamp’ta 37.592 dolara düşerek Şubat ayının sonundan bu yana en düşük seviyelerini işaretledi ve sonraki kazançlarını tamamen sildi. Pazartesi günü, trader Matthew Hyland “Bitcoin kritik destek bölgesinin altına düştü” diye uyardı ve aralıkta destek ve direnç olarak gösterdiği çeşitli fiyat seviyelerini gösterdi.

Yaklaşık 39.600 dolar – CME Group’un Bitcoin vadeli işlem piyasasında Cuma günkü kapanış fiyatı ile aynı zamana denk geliyor. Uzmanlara göre Bitcoin’in bir sonraki hafta Cuma kapanış seviyelerine dönme eğilimi göz önüne alındığında, 40.000 doların hemen altındaki alan Pazartesi günü bir odak oluşturabilir ve boğaların ivme kazanması durumunda bir destek/direnç dönüşü için temeller atabilir. Michaël van de Poppe, “Bitcoin’in büyük dalgalı hareketleri, ancak sonunda Cuma akşamı CME kapanışının fiyatına geri dönecek” dedi. Analist, McGlone’a katılarak önümüzdeki haftanın “değişken” olacağını tahmin etti.

Traderlar TÜFE için hazırlanıyor, faiz artışı da gözleniyor

ABD’deki yetkililer bu ay Fed’den bir faiz artışı bekliyor ve 16 Mart’ta bir karar verilecek.  Fed’in açıklamasından önce, Amerika Birleşik Devletleri için en son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin çıkması bekleniyor.  Zaten 40 yılın en yüksek seviyelerinde olan TÜFE, geçen ayki rakamların açıklanmasının ardından BTC fiyatında sert bir harekete sebep olmuştu.

Korku ve Açgözlülük endeksi neler gösteriyor?

BTC/USD aralığının tepesinden düşerken, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi de onunla birlikte “aşırı korku” bölgesine geri döndü. Mart ayının başlarındaki yükseliş, normalleştirilmiş duygu puanını ikiye katlayarak 51/100’e ulaşan endekste, yeni bir kayıp devam ediyor gibi görünüyor.  Fear & Greed, kripto ruh halini tasvir etmek için bir dizi faktör kullanıyor ve yerel piyasa diplerine 10/100 civarında bir puan eşlik etme eğiliminde olduğu için şu anda daha fazla düşüş için yer olduğunu öne sürüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoin’leri Etkileyecek 7 Gelişme! 1

Van de Poppe, mevcut durumla ilgili olarak, “Kısa görüşlü bir piyasa,” ifadelerini kullandı. Popüler trader Crypto Daan, zayıf ellerde, 20.000 dolara düşüşün bile Bitcoin için yeterince uzun zaman dilimlerinde büyük bir trend ihlali teşkil etmeyeceğini savundu.

Bitcoin hodler’larında son durum ne?

Uzun vadeli ve kısa vadeli BTC yatırımcıları arasında net bir çizgi var ve eski BTC yatırımcıları inatla BTC’lerini tutmaya devam ediyor. Bitcoin’e olan güvenin fiyatla eşleşmediği görüşünü destekleyen önemli bir ölçüm, Rezerv Riski oldu.  Şu anda, BTC/USD yeşil “satın alma” bölgesine geri dönüyor ve uzmanlara göre bu, koşulların bir kez daha uzun vadeli yatırımcıları desteklediğini gösteriyor – yüksek güven ve düşük fiyat.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoin’leri Etkileyecek 7 Gelişme! 2

Rusya ve Ukrayna gerginliği piyasaları etkilemeye devam ediyor, petrol fiyatları zirveye yükseldi

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim piyasayı etkilemeye devam ediyor. Rusya ve Ukrayna buğday üretiminde liderlerden biri olduğu için buğday fiyatları yükseliş yaşadı. Yine Rusya gerginliğinin bir etkisi olarak petrol fiyatları 2018’den bu yana en yüksek seviyelerini gördü.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap