İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler!

İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler!

Sakin bir hafta sonundan sonra, Bitcoin (BTC), Şubat ayından bu yana en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirmeyi başardı ve 40.000 doların altında yakın bir düşüşün girebileceği endişelerini ortadan kaldırdı.  Küresel piyasalar haftalarca süren savaşa dayalı hareketlerinin ardından toparlanma yaşarken, yatırımcılar bu hafta piyasaları nelerin etkileyebileceğini merak ediyor. İşte, bu hafta yatırımcıların gözünde bulundurabileceği çeşitli maddeler…

Hisseler yükseliyor: Bitcoin nasıl etkilenecek?

Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz’e göre bu hafta sonu “çılgın” görünebilir, ancak görünüşe göre sadece bir ay içinde piyasalar, devam eden Rusya-Ukrayna savaşını unutmaya başladı. Önceki haftalarda volatilitenin ana tetikleyicisi olan savaşın, yaptırımların şoku gelip gittikten sonra giderek daha güçsüz bir piyasa belirleyicisi haline geldiğini söylüyor. Öte yandan Çin hisse senetleri, hükümet baskısının ardından teknoloji hisselerinin öncülüğünde bu yıl sert bir darbe aldı, ancak Pekin’de istikrarı artırma yönünde görünen bir dönüş istenen etkiyi gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler! 1

Asya’nın liderlik ettiği yerde, Avrupa ve Amerika bu haftayı takip ediyor – piyasalar yükselişe geçiyor ve Avrupa’nın Stoxx 600 örneğinde savaşın neden olduğu kayıpları çoktan ortadan kaldırdı. Uzmanlara göre toparlanma devam ederse, dikkatler Bitcoin’in borsalarla ve özellikle ABD’dekilerle olan korelasyonuna geri dönecek. Decentrader tarafından belirtildiği gibi, korelasyon paradigması henüz kırılmadı.

Analist Filbfilb bir raporunda, “Rusya-Ukrayna ihtilafının dönem boyunca görülebilen yüksek bir korelasyonla başlamasından bu yana, eski pazarlarda fiyat hareketi, Bitcoin’in belirsiz zamanlarda riskli bir varlık olmaya devam ettiğini gösteriyor” dedi. Büyüyü bozmak için ne gerekir? Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes’e göre, yatırımcıların bunu öğrenmek için önümüzdeki haftadan daha uzun süre beklemesi gerekebilir.

Bitcoin grafiğinde “death cross” oluştu

Bitcoin, haftalık grafiği bir ayın en yüksek kapanışına götüren etkileyici bir “yutan mum” ile haftayı bitirmeyi başardı. Yaklaşık 41.000 dolar, Mart devam ederken bu nedenle daha sağlam bir temel üzerinde. Bununla birlikte, analistler hala olası bir zayıflık dalgasının gelmesinden endişe duyuyorlar. Örneğin, güçlü kapanışa rağmen, haftalık grafik geçen hafta “death cross” olarak adlandırılan bir formasyon gördü.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler! 2

Bu formasyon, hareketli ortalama, daha uzun bir sürenin altından geçtiğinde oluşur. Bu tür grafik fenomenleri yaklaşmakta olan zayıflığı işaret etme eğilimindedir. Bununla birlikte, daha kısa zaman dilimlerinde yükseliş ipuçları görülüyor. BTCfuel’in belirttiği gibi, günlük grafikte 100-dönem hareketli ortalamanın üzerindeki BTC/USD bir iyimserliğe işaret ediyor ve 2012’deki bir yapıyı taklit ediyor.

Analistler halving döngüsünün bittiğine inanıyor

Fikir birliği, Bitcoin’in aslında sadece bu yıl değil, geçen yıl boyunca da yatay bir seyir izlediğini savunuyor. Çeşitli tanınmış yorumcular, aralığın sınırları olarak 29.000 dolar ve 69.000 dolar ile aradaki fiyat hareketinin sadece konsolidasyon olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, 15 ay sonra, Bitcoin’in en iyi bilinen özelliklerinden biri olan dört yıllık fiyat döngüsü bağlamında yeniden değerlendirilmesi gerekip gerekmediğine dair sorular soruluyor.

Her dört yılda bir gerçekleşen halving’e dayanarak, halving’lerin tarihsel olarak fiyat performansı üzerinde öngörülebilir bir etkisi oldu. Örneğin, boğa piyasası zirveleri, süreç yavaş yavaş tekrarlanmadan önce, bir halving’den sonraki yıl meydana geldi ve ardından düzeltmeler geldi. 2021’in sonu, 2013 ve 2017’de tanık olunan aynı patlamayı göremediği için bu sefer farklı oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler! 3

Popüler analist Willy Woo bu hafta, “Muhtemelen ‘Son Döngü’ tezinin ilk işaretlerini görüyoruz” dedi. “2019 dip seviyesinden bu yana nispeten kısa 3 boğa ve ayı piyasası ortaya çıktı. Yani artık 4 yıllık döngü yok,” ifadelerini kullandı. Kraken büyüme lideri Dan Held de dahil olmak üzere isimler tarafından savunulan sözde “süper döngü” ile benzer olsa da, herkes döngü tabanlı fiyat aşamalarının artık olmadığı konusunda hemfikir değil. Örneğin Credible Crypto, Woo’ya “pek katılmadığını” söyledi.

Tether etkinliği, boğaları heyecanlandırıyor

Kripto pazarlarında yükselişin devam etme şansını değerlendirmek için stablecoin’lerin hareketleri izleniyor. Özellikle pazarın aslan payını elinde tutan stablecoin’ler ile etkileşim, kriptoya olan genel ilginin önemli bir göstergesidir ve yörüngeleri artık açıkça yukarıya işaret etmektedir. On chain analiz firması Santiment tarafından açıklandığı gibi, geçen hafta iki gün, bu yıl veya geçen diğer zamanlardan daha aktif Tether (USDT) adresleri gördü. Firma, “Perşembe (83 bin) ve Cumartesi (74 bin), ağda etkileşime giren adresler açısından 2022’nin en büyük iki gününü yaşadı,” ifadelerini kullandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler! 4

Piyasadaki duyarlılık yükselmeye başlıyor

Mart ayının büyük bir bölümünde süren “aşırı korkudan” sonra, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi “korku” bölgesine geri döndü. Pazar günü 31/100’de Endeks, 4 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesini ölçtü ve yatırımcılar arasında makro temelli olumsuz duyarlılığın hafifletildiğine işaret ediyor. Geçen hafta, aksine, araştırma, duyarlılığın olduğundan çok daha düşük olamayacağını savunan tablo çok daha kasvetliydi. Bu arada piyasa kompozisyonunu tartışırken, geçen haftaki Korku ve Açgözlülük Endeksi Bülteni, mevcut seviyelerde boğalar ve ayılar arasında devam eden mücadelenin altını çizdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: İşte Bu Hafta Bitcoin, DOGE ve Altcoin’leri Etkileyecek Gelişmeler! 5

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap