İşte Bitcoin ve Altcoin Katliamının Arkasındaki 8 Gizem

İşte Bitcoin ve Altcoin Katliamının Arkasındaki 8 Gizem

Paylaş
İşte Bitcoin ve Altcoin Katliamının Arkasındaki 8 Gizem

Kriptokoin.com – Bitcoin katliamını sürdürüyor ve fiyat Mayıs ayından bu yana görülmeyen seviyelere kaydı. Peki Bitcoin ve altcoin’lerde derin satışları tetikleyen neydi? Sizin için piyasada fiyatları aşağı çeken olası nedenleri makalemizde derledik…

Bitcoin ve diğer kripto paralarda düşüşü tetikleyen olası nedenler nelerdir?

Lider kripto para Bitcoin, kısa süre önce 6.500 dolara çekilerek Mayıs ayından bu yana görülmeyen seviyelere kaydı. Bitcoin basın zamanında da değer kaybetmeye devam ediyor ve 6.900 dolardan alınıp satılıyor. Analistler arasında hakim olan görüş Bitcoin’deki satış baskının derinleşeceği ve daha fazla düşüşün görülebileceği yönünde. Peki Bitcoin ve diğer kripto paralarda düşüşü tetikleyen olası nedenler nelerdir? Piyasada ün salmış olan bazı analist ve uzmanlar Bitcoin katliamının tetikleyen nedenleri değerlendirdi. Hep birlikte Bitcoin’deki olası düşüş nedenlerini analiz edelim:

Başarılı analist Alex Krüger’e göre, BTC’yi düşüren ilk sebep BitMEX ve piyasada meydana gelen keksin satışlar. Alex Krüger, Bitcoin’deki düşüşle BitMEX’te tasfiye olan long pozisyonlarının ciddi bir satış baskısı oluşturduğunu belirtti. Ayrıca analiste göre, tasfiye olan uzun pozisyonlar stop emirleri tetikledi.Piyasayı felaket sürükleyen bir diğer sebep ise kripto paralara karşı zayıflayan güven duygusu oldu. BTC fiyatında son günlerde önemli bir düşüş olduğundan, çoğu yatırımcı güvenini kaybediyor. Yatırımcılar daha fazla kayıp hakkında endişe duyuyorlar ve piyasayı terkediyorlar. Sonuç olarak yatırımcılardaki güven eksikliği Bitcoin ve altcoin’lerin düşüşünü hızlandırıyor.FED’in devam eden nicel gevşeme politikasının Bitcoin için boğa yönlü bir gelişme olması bekleniyordu. Ancak bu anlatı tam olarak şu ana kadar onaylanmadı. Ne yazık ki Bitcoin her zaman bu tür makro değişkenlerine cevap vermez. Başarılı analist Alex Krüger’e göre Bitcoin piyasası o kadar bölünmüş durumdaki yeni alıcıların toplu girişinin olmaması durumunda, kayıplar daha da derinleşebilir. Krüger Bitcoin fiyatının makro değişkenlerden değil mikro değişkenlerden etkilendiğini de ekliyor.Düşüşe katkıda bulunan bir diğer sebep ise Bitcoin balinalarıdır. Son 24 saat içerisinde 50 binden fazla Bitcoin bilinmeyen cüzdanlar arasında transfer edildi. Uzmanlara göre balinaların piyasada oluşturduğu etki tüm diğer sebeplerden daha büyük olabilir. Çünkü transfer edilen BTC’lerin satılmış olması tek başına çöküşü katalize edebilir.Fiyat düşüşlerini tetikleyen bir diğer olası sebep ise Çin’den gelen olumsuz haberlerle beslenen Çin FUD’u olarak söylenebilir. Daha önce bildirdiğimiz üzere kripto para borsası Binance ve Bithumb’un Çin ofislerinin kapatıldığı yönündeki iddialar BTC fiyatına ciddi zarar verdi. Popüler analist Brian Kelly, Çin’in kripto para karşıtı düzenleyici hareketlerinin Bitcoin’in önemli ölçüde düşmesine neden olduğunu öne sürdü. Analist “Dijital silahlanma yarışının ortasındayız” dedi.Bazı popüler analistlere göre ise Bitcoin’de düşüşün nedeni organik olmayan önceki yüksek seviyeler. Kimilerine göre 14 bin dolarlık zirveleri gören BTC şimdi konsolidasyon dönemine girdi. Bu nedenle analistlere göre dip seviyesi görülene kadar Bitcoin düşüşüne devam edecek.Başka bir neden olarak kripto para madencilerinin piyasaya ciddi miktarda Bitcoin boşaltması gösteriliyor. Son bilgilere göre madenciler teslim oldu ve ciddi miktarda BTC piyasaya satıyor.Brian Kelly’e göre Bitcoin ve altcoin’leri düşüren olası nedenlerden biri de Çin’deki ve diğer ülkelerdeki düzenleyici sorunlarının devam etmesi. Analiste göre bu durum kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesini engelleyerek, fiyatlarda satış baskısına neden oluyor.

Bitcoin piyasasında fiyatları düşüren diğer nedenler konusunda bilgi edinmek için “İşte Bitcoin, Ripple ve Ethereum’a Dump Yaptıran 5 Neden” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap