İsrail’den Özel Sektöre Blockchain Çağrısı

İsrail’den Özel Sektöre Blockchain Çağrısı

Paylaş
İsrail’den Özel Sektöre Blockchain Çağrısı

İsrail Menkul Kıymet Otoritesi (ISA), özel sektördeki şirketlere bir çağrıda bulundu ve tasarladıkları Blockchain projelerini ISA’e göndermelerini istedi.

Blockchain Araştırmaları

ISA bundan aylar önce Blockchain ve DLT teknolojilerini araştırması için özel bir komite oluşturdu. Bu konular hakkında altı ay boyunca bilgi toplayan komite kısa süre önce Blockchain ile ilgili raporunu yayınladı.

54 sayfalık bu raporda Blockchain ve DLT’nin geçmişinden, kullanım alanlarından, faydalarından ve risklerinden bahsediliyor. Komitenin araştırmaları sonucunda vardığı sonuç, Blockchain sayesinde çok daha hızlı ve çok daha ucuz bir şekilde işlem yapılabiliyor olması.

Harekete Geçti

İsrail Menkul Kıymet Otoritesi bu rapor hazırlandıktan sonra Blockchain ile ilgili bir çağrıda bulundu. ISA Başkanı Anat Guetta geçtiğimiz günlerde katıldığı bir konferansta ilgili araştırmalarla ilgili şu yorumu yaptı:

Komitenin araştırmaları gösteriyor ki DLT’nin İsrail’deki sermaye piyasalarını geliştirme potansiyeli bulunuyor. Ayrıca bu teknoloji sayesinde yerli piyasamızı bu alanda bir öncü haline getirebiliriz.

ISA Başkanı Guetta konferans sırasında bu yorumu yaptıktan sonra İsrail’deki özel şirketlerle bir seslenişte bulundu. Guetta ülkedeki şirketleri Blockchain ile ilgili tasarladıkları projeleri ISA’e göndermeye çağırdı. Kendisinin açıklamalarına göre ISA, özel şirketler tarafından geliştirilen bu projeleri değerlendirerek bunlardan birini (veya birkaç tanesini) sermaye piyasalarını geliştirmek için kullanabilir.

Guetta ayrıca İsrail’in bu sürecin sonunda ülkedeki Blockchain ve DLT kullanımıyla ilgili yeni yasalar hazırlayabileceğini, bu sektörü daha kapsamlı bir şekilde regüle edebileceğini söyledi:

Bu süreç bittikten sonra bu dijital platformları İsrail’deki sermaye piyasalarına entegre edebilmek için yeni yasalar hazırlayacağız.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap