İspanya’da Evrensel Temel Gelir Çalışmaları Başladı

İspanya’da Evrensel Temel Gelir Çalışmaları Başladı

Paylaş
İspanya’da Evrensel Temel Gelir Çalışmaları Başladı

Koronavirüs dünya ekonomisini etkilemeye devam ederken bazı ülkeler teşvik paketleri hazırlıyor, bazı ülkeler kredi desteği açıklıyor, bazı ülkeler para yardımında bulunuyor. İspanya ise belki de tarihe geçebilecek bir plan hazırlıyor.

Bloomberg’ün haberine göre İspanya Hükümeti evrensel temel gelir sistemine geçmeyi ve bunu kalıcı olarak sürdürmeyi planlıyor.

Dev Adım

İspanya’da Koronavirüs yüzünden her gün yüzlerce kişi ölürken hükümet olağanüstü hal ilan edip ülkedeki birçok dükkanın ve işletmenin kapatılmasına karar kıldı. Ülkedeki birçok vatandaş bu durumdan olumsuz yönde etkilendi. Ama hükümet bu insanlara olabildiğince etkili bir şekilde yardım edebilmek için kolları sıvadı.

İspanya Ekonomi Bakanı Nadia Calvino tarafından yapılan açıklamalara göre hükümet; evrensel temel gelir sistemini olabilecek en kısa süre içerisinde uygulamaya koymak istiyor. Hükümet bu sistem üzerinden ülkedeki her vatandaşa çalışmasalar dahi belli miktarda bir ödeme yapacak. İnsanlar bu sayede temel gereksinimlerini karşılamak için çalışmak zorunda kalmayacaklar.

İşin en ilginç tarafı hükümetin bunu sadece Koronavirüs ile mücadele etmek için tasarlamamış olması. Ekonomi Bakanı Calvino, İspanya’daki La Sexta’ya verdiği demeçlerde evrensel temel gelir sistemi hakkında şu bilgileri verdi:

“Evrensel temel gelir sistemini en kısa süre içerisinde uygulamaya koymak istiyoruz. Biz bunun kalıcı bir sistem olmasını istiyoruz.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap