İşler Tersine Döndü: BIS Genel Müdürü’nden Merkez Bankalarına Dijital Para Çağrısı

İşler Tersine Döndü: BIS Genel Müdürü’nden Merkez Bankalarına Dijital Para Çağrısı

Paylaş
İşler Tersine Döndü: BIS Genel Müdürü’nden Merkez Bankalarına Dijital Para Çağrısı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens, merkez bankalarını, dijital paraları benimsemeye davet etti. Finans dünyasının şu anda bir devrim yaşadığını ve güvenilir kuruluşlar olan bankaların kontrolü eline alması gerektiğini ekledi.

Dijital Para Devrimi

BIS’in başkanı Agustin Carstens, dijital para konusunda yeni bir tavır alıyor gibi görünüyor. Yakın tarihli bir konuşmasında merkez bankalarının belirli standartlar belirleyebilmeleri için, dijital varlıkların kontrolünü ellerine almaları gerektiğini söyledi.

Carsten’a göre merkez bankaları, güvenlik ve likidite temin edip, sisteme duyulan güven için gerekli temeli sağlıyor. Bunun yanında, küresel ödeme sistemlerinin merkezinde olma sorumluluğu onlara ait.

Carsten bankaların, teknolojik yeniliklere ayak uydurması için özel sektörle çalıştığı takdirde, geleceğinin parlak olduğuna inanıyor:

“Merkez bankası kamu malları para sisteminin işleyişini iyileştiriyor. Bunu özel sektörün yenilikçiliğine sağlam bir temel tanıyarak yapıyor. Merkez bankaların çabaları işte buna odaklı olmalı. Bugünün teknolojik gelişmeleri kesinlikle daha verimli ve daha kapsamlı bir finansal sistem kurmaya yardımcı olabilir ve merkez bankalarının bu yeniliği benimsemesi gerekir. Aynı zamanda geleneksel işlevleri, merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) için biçilmiş kaftan.”

Bitcoin Hala Sevilmiyor

Agustin Carstens’in Bitcoin’e olan bakışı kripto topluluğunda iyi bilinir. En son konuşmasında, en önemli kripto para birimlerine ve Facebook’un Libra’sı gibi büyük şirketlerine hala karşı olduğunu belirtti:

“Harika bir manzara sunduğu için bir şeye hayran kaldığımızda temellerini göz ardı ediyoruz. Çünkü görüş alanımızın dışındalar. Ancak, görünür olmadıkları onları önemsiz hale getirmez. Aksine, çok daha önemli.”

Ek olarak, geçen yılki başka bir röportajda daha sertti. Kripto paralarla ilgili sorulara cevap verirken “onlar para değil, paranın işlevlerini üstlenemezler” demişti.

Kripto paraların kullanımlarına karşı olumsuz düşüncelerini dile getirmeye devam eden Cartens’in gençlere mesajı “para yaratmaya çalışmaktan vazgeçin” idi.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap