İŞİD’e Bitcoin İle Yardım Eden Kadına 13 Yıl Hapis!

İŞİD’e Bitcoin İle Yardım Eden Kadına 13 Yıl Hapis!

Paylaş
İŞİD’e Bitcoin İle Yardım Eden Kadına 13 Yıl Hapis!

ABD Federal Mahkemesi bir ABD vatandaşını terör örgütü İŞİD’e yardım etmek ve Bitcoin ile finansal eylemlerine destek sağlamak gerekçeleriyle 13 yıl hapis cezasına çarptırdı. Söz konusu vatandaşın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanarak örgütün kara para aklamasına yardım ettiği iddia ediliyor.

Bitcoin Kullanarak Terör Finansmanı Yaptı

13 Mart tarihinde yapılan duyuruya göre, Zoobia Shahnaz isimli vatandaş 150.000 dolardan fazla değere sahip kripto para kullanımı ile örgüte yardımcı oldu. Kendisinin buna ek olarak Suriye’ye giderek İŞİD üyesi olmak için adımlar attığı da iddia ediliyor.

Shahnaz aralarında American Express’in de olduğu önde gelen bankaları dolandırıp kandırmakla da suçlanıyor. Shahnaz’ın yalan ifade ile kredi kartı ve kredi aldığı biliniyor. Daha sonra bu fonları kripto para almak için kullanan Shahnaz, Pakistan, Çin ve Türkiye kanalları aracılığıyla parayı İŞİD’e aktarmış.

Bitcoin ve kripto para birimlerinin hiçbir hükümet tarafından engellenememe özellikleri sayesinde daha önce de benzer adımlar atıldığını gözlemlemiştik.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap