İran’da kripto para madenciliğine şartlı izin

İran’da kripto para madenciliğine şartlı izin

Paylaş
Uzman Coin: İran’da kripto para madenciliğine şartlı izin

4 aylık bir yasağın ardından İran’daki kripto para madencileri, faaliyetlerine yeniden başlayabildiler. Hatırlanacağı üzere ülkede geçen yıl Mayıs ayında da, Eylül ayına kadar madencilik yapmak yasaklanmıştı. İran, Aralık ayında da yine Mart’a kadar madenciliği tüm ülkede yasaklamıştı. Yasakların sebebi olarak ise ülkenin büyük şehirlerinde bile görülmeye başlanan elektrik kesintileri gösterilmişti.

Yeni lisans gerekecek: Yenilenebilir enerji şartı

Kaçak madenciliğin de yoğun şekilde yapıldığı İran’da devlet madencilerden şartları yerine getirilmesi zor lisanslar talep ediyor. Ancak bu koşullar yasakların kalkmasıyla daha da zorlaşacak. İran artık madencilerden, yenilenebilir enerjiyle madencilik yapılmasını talep ediyor.

Yasa dışı şekilde madenciliğin ülkede son yıllarda ciddi şekilde artması elektrik kesintilerinin yaşanmasına sebep olmuştu ve ilgili bakanlık yaptığı açıklamada, ileriki dönemde madencilik kaynaklarının artırılabileceğini ancak şu andaki şartlarda, enerji kullanımının ülkede dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 489 BTC, 11 yıl sonra hareket etti

Coin’ler İran Merkez Bankası’na satılabiliyor

İran’da madencilik 2019 yılında serbest bırakılmıştı ancak devlet, bu iş kolu için alınması zor olan lisansları zorunlu kılıyor. Madenciler, çok daha yüksek elektrik tarifesi üzerinden fiyat öderken, lisans süreci ise uzun zaman alabiliyor.

Ancak İran, madencilerine çeşitli kolaylıklar da sağlamıyor değil. Madencilikten elde edilen kripto paralar ülkenin merkez bankasına satılabiliyor. Ancak satış işlemleri de bir hayli zorlu sürece sahip…

Santraller inşa edilecek

Enerji Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre de, İran’ın gelecek pllânları arasında günlük 10 bin megawatt’a kadar kapasiteye sahip olacak yenilenebilir enerji santralleri inşa etmek de yer alıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap