İran Yeni ABD Yaptırımlarını Savuşturmak için Ulusal Kripto Para Planlıyor

İran Yeni ABD Yaptırımlarını Savuşturmak için Ulusal Kripto Para Planlıyor

Paylaş
İran Yeni ABD Yaptırımlarını Savuşturmak için Ulusal Kripto Para Planlıyor

İran, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump tarafından çıkarılan yeni ekonomik yaptırımları atlatmanın bir yolu olarak kendi kripto para birimini ihraç edebilir.

İran’ın resmi haber bülteni PressTV’ye göre, “yerli” bir kripto para birimi geliştirme planı, hükümetin Bilim ve Teknoloji Bölümü’nün gündeminde. Bakanlığın yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Alireza Daliri çarşamba günü yaptığı açıklamada, projenin İran Merkez Bankası ile işbirliği içinde devam ettiğini söyledi.

Raporda, Daliri’nin aktardığına göre, “Ülkede yerel dijital para kullanmak için gerekçeleri hazırlamaya çalışıyoruz.”

Kripto para birimi, önümüzdeki ay yürürlüğe girecek ABD yaptırımlarının öncesinde, yerel ve sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için İran’ın ulusal fiat para birimi olan Riyali geri çevirecek ve belirleyecek.

ABD, İran’ın 2015 Ağustos’undan başlayarak İran’ın ABD’ye girişini kısıtlayacak ekonomik yaptırımların yeniden yürürlüğe girmesiyle birlikte Mayıs 2015’te İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladı.

Daliri, departmanının önümüzdeki üç ay boyunca ülke merkez bankasıyla blok zincirleme teknolojisini entegre etmeyi hedeflediğini ve yerel ticari bankalar genelinde genel uygulama için bir kripto para birimi çıkaracağını söyledi.

Duyuru, İran hükümetinin kripto para birimi ve blok zincirleme teknolojisini geliştirme yönünde devam eden desteğiyle uyumlu.

Bilim ve Teknoloji Dairesi’nin internet sitesine göre Daliri, bu ayın başlarında yaptığı bir toplantıda “Ülkede dijital para birimi yaratma yolunu ” destekleyecek şunları söyledi: 

“Hedefimiz bu alana girenlerin başarısını garanti altına almak ve bu alanda sözleşmeler yapmaktır.” 

Nisan ayında Daliri, yerli ve yabancı işletmeler arasındaki mali ödemeleri kolaylaştırabilecek bir “karşılıklı kripto para birimi” oluşturma taahhüdünü iki katına çıkardı.

İran tarafından bildirilen hareket, kendi petrol destekli “petro” kripto para birimini başlatan Venezuella’nın liderliğini takip ediyor ve aynı zamanda ABD yaptırımlarıyla mücadele etmenin bir yolu. Ülkenin cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, yeni kripto para için başarı talep ederken, Trump yönetimi de petrole karşı ek yaptırımlar için bir yürütme emri çıkardı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap