IOTA, 15 Saatlik Ana Ağ Kesintisi Sonrasında ‘Küçük’ Ağ Hatasını Düzeltti

IOTA, 15 Saatlik Ana Ağ Kesintisi Sonrasında ‘Küçük’ Ağ Hatasını Düzeltti

Paylaş
IOTA, 15 Saatlik Ana Ağ Kesintisi Sonrasında ‘Küçük’ Ağ Hatasını Düzeltti

Kriptokoin – IOTA Vakfı, işlemlerin IOTA ağında 15 saat boyunca onaylanmasını engelleyen bir yazılım hatasını düzelttiğini açıkladı.

Bir IOTA geliştiricisinden Pazar gecesi geç saatlerde gelenbir Github önerisine göre, düğüm yazılımındaki bir hata “bozuk defterdurumu” yarattı. Github gönderisinde konu şu şekilde yer alıyor:

“IRI [IOTA Referans Uygulaması]’nın iki ayrı paket arasında paylaşılan bir işlemi hesaba katmadığı bir uç durum var. Bir pakette ‘sayıldı ‘olarak işaretlendikten sonra, sonraki paket için yok sayıldı,”

Kullanıcılar sorunu ilk olarak Pazar günü bildirdi.  IOTA’nın mühendislik ekibinin sorunu düzeltmesi 15 saat sürdü. IOTA’nın kurucusu David Sonstebo, hatanın “küçük” olduğunu ve “ağın spam olduğu ve dolayısıyla gerçek tx’in [işlemlerin] önemli ölçüde yavaşlattığı dönemlerden gerçekten farklı olmadığını” ifade ediyor.

IOTA, IRI düğümlerini çalıştıran kullanıcılardan hatayı düzelten yeni bir yazılım sürümüne güncelleme yapmalarını istedi.

IOTA’nın kurucu ortağı Dominik Schiener, bir e-postadasorunun “mevcut birincil ana ağ düğümü yazılımı”ndan kaynaklandığınıve IOTA’nın Tangle olarak bilinen merkezi olmayan ağındaki işlemlerin nihaionayından sorumlu olan Vakıf tarafından işletilen özel bir düğüm olanKoordinatör ile ilgisi olmadığını söyledi.

Ekip zaten Hornet olarak bilinen yeni bir hafif düğümle onu değiştirmeyebaşladı ve mühendisler ‘Coordicide’ olarak bilinen bir olayla olası ağsorunlarını tamamen test edip çözdükten sonra Koordinatörü kaldırmayıplanladığını söyledi.

Pazar günü ağdaki hata hakkındaki raporları takiben, Sonstebo mevcut kurulumu savunduve bunun “Coordicide”in neden zaman aldığını, olası tüm karışıklıklargiderilene kadar bunu yürütemeyeceğini” savundu.

Bununla birlikte, eleştirmenler zaten Tangle’ın merkezileştirilmiş doğasının performansı azalttığını ve savunmasız hale getirdiğini savunuyor.

Blockchain araştırmacısı Joseph Rebstock, The Next Web’e yaptığı açıklamada 2018’de Koordinatörün aynı hashı otomatik olarak onayladığını söyledi. Sonstebo daha sonra bunun bir güvenlik açığı olduğunu reddetti.

Pazartesi günü bir e-postada Schiener şöyle yazdı: ” Coordicidedeğişmedi, ilk alfa testi Ocak ayında olacak.”

IOTA Vakfı, Tangle’ı yeni nesnelerin interneti (IoT)girişimleri için bir işlem platformu olarak tasarladı. Tayvan’ın başkentiTaipei, 2018’in başlarında sızmaya dayanıklı yeni bir vatandaş tanımlamasistemini test etmek için IOTA ile ortaklık kurdu.

Nisan 2019’da Jaguar Land Rover, yol durumu verilerini bildiren sürücüleri IOTA tokenlarıyla ödüllendirmek için  teşvik edici bir plan geliştirdiğini açıkladı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap