IoT Şirketleri Blockchain Teknolojisiyle de İlgileniyorlar

IoT Şirketleri Blockchain Teknolojisiyle de İlgileniyorlar

Paylaş
IoT Şirketleri Blockchain Teknolojisiyle de İlgileniyorlar

Yeni yapılan bir araştırma gösteriyor ki Nesnelerin İnterneti (IoT) ile ilgili çalışmalar yapan şirketiler Blockchain ile de yakından ilgileniyorlar.

CoinDesk tarafından paylaşılan bilgilere göre ABD’de IoT teknolojisini kullanan şirketlerin çoğu en geç bir yıl içerisinde Blockchain kullanmayı da planlıyor.

IoT Ve Blockchain

Avivah Litan tarafından yayınlanan bilgiler ABD’deki IoT şirketlerinin Blockchain’i yakından takip ettiklerini gösteriyor.

Kendisinin paylaştığı bilgilerden de görebileceğimiz üzere şu anda ABD’deki Nesnelerin İnterneti (IoT) ile ilgili çalışmalar yapan şirketlerin yüzde 75’i Blockchain teknolojisini ya çoktan kullanmaya başlamış ya da en geç önümüzdeki yıl kullanmaya başlamayı planlıyor.

Bu ankete toplamda 500’den fazla şirket katıldı. Anket katılımcıları, IoT ve Blockchain bir arada kullanıldığı zaman ortaya çıkan avantajlar hakkında şunları söylediler

Çok partili işlemlerin güvenlik düzeyi artıyor (%63)İş verimliliğinin artması ve masrafların düşmesi (%56)

IoT ve Blockchain teknolojileri uyumlu bir şekilde çalışsalar da ortada çözülmesi gereken bazı sorunlar var. Avivah Litan tarafından yapılan açıklamalara göre Blockchain teknolojisi özellikle büyük çaplı işlemlerde sorun çıkarabiliyor. Blockchain’in önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde ciddi anlamda gelişmesi gerektiğini söyleyen Litan şunu ekliyor:

 Çok fazla sayıda şey birbirine bağlanmışsa bunun sonucunda yüksek bir işlem kapasitesine ihtiyaç duyuluyor. Bazı Blockchain uygulamaları bu işlemler sırasında ölçekleme yapmakta zorlanıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap