İngiltere’de “Şimdi Bitcoin alma zamanı” reklamına yasak

İngiltere’de “Şimdi Bitcoin alma zamanı” reklamına yasak

Paylaş
Uzman Coin: İngiltere’de “Şimdi Bitcoin alma zamanı” reklamına yasak

Geçen seneden itibaren kripto para regülasyonlarını sertleştiren İngiltere’de Luno borsasının “Şimdi Bitcoin alma zamanı” yazan reklamlarına yasak geldi. Reklam Standartları Kurulu (ASA), afişler için “Sorumsuzca” ifadesini kullandı.

İngiliz medyasından The Guardian’ın haberine göre; ülkedeki Reklam Standartları Kurulu (ASA), bazı Bitcoin reklamlarının panolarda yer almasının “sorumsuzca” olduğunu gerekçe göstererek bunlara yasak getirdi.

“Riskler hakkında uyarı yok”

Kurul, Mart ayında da Coinfloor adlı borsanın reklamlarını yine sorumsuzca bulduğunu açıklayarak, borsanın afişlerine yasak getirmişti. ASA, Londra merkezli kripto firması Luno için de benzer bir sebep öne sürdü ve reklamların, kripto para evrenine yeni katılan kişilere riskler hakkında yeterli bilgi sağlamadığını belirtti:

“Bitcoin yatırımının karmaşık, volatil ve yatırımcılara kayıp yaşatma riskinin olduğunu görüyoruz. Reklamların hitap ettiği genel halk kitlesinin tecrübesiz yatırımcılar olduğu düşünüldüğünde afişlerdeki sözlerin tersinin olduğu ortaya çıkıyor.”

Luno borsasının metro ve otobüs duraklarında yer alan reklam panosu ve afişlerinde “Eğer Bitcoin’i bilbord ya da metro reklamlarında görüyorsanız, şimdi tam da alma zamanı” yazıyordu.İşte bu sözler sorumsuzca olduğu ve riskleri yatırımcılara göstermediği için yasaklandı.

Bir süre sonra şikayetler gelmeye başladı

Aralık ayından bu yana panolarda olan reklamlarla ilgili ise kısa süre sonra kuruma çeşitli şikayetler gelmeye başladı. Şikayetçilerin en önemli konusu, reklamdaki sözlerin Bitcoin‘in volatilitesinden ve yaşanacak büyük kayıplardan bahsetmememsiydi.

ASA da en sonunda şikayetçiler lehine karar verdi ve Luno’nun toplu taşıma gibi reklam yerlerini bilerek seçtiğini ve kripto para birimlerine yatırım yapmanın riskleri konusunda daha fazla eğitime ihtiyaç duyan kişilerin bulunduğunu belirterek reklamları yasakladı.

Yasağın gelmesindeki önemli etkenlerden birinin de “Şimdi tam da alma zamanı” ibaresi olduğu ve bu sözlerin, Bitcoin’e erişimin kolay ve direkt şekilde yapılabildiği intibası yarattı belirtildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap