İngiltere Merkez Bankası’ndan, CBDC’ler için dev şirketlerden oluşan çalışma grubu

İngiltere Merkez Bankası’ndan, CBDC’ler için dev şirketlerden oluşan çalışma grubu

Paylaş
Uzman Coin: İngiltere Merkez Bankası’ndan, CBDC’ler için dev şirketlerden oluşan çalışma grubu

Merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarını sürdüren Birleşik Krallık’ta merkez bankasından yeni bir açıklama yapıldı ve konuyla ilgili olarak 3. taraflardan oluşan iki çalışma grubu oluşturulduğu bildirildi.

Merkez bankasının yayınladığıçalışma grubu listesi içinde, kripto para evreninin yanında bankacılık ve ödeme sektörünün önemli şirketleri de bulunuyor. Üyeler arasında PayPal, Monzo, Starling, Checkout.com, ConsenSys, R3, Visa ve Mastercard da yer alıyor.

Katılım ve Teknoloji Forumu olarak ikiye ayrılan çalışma gruplarında, Katılım Forumu’nun amacı CBDC’ler ile ilgili politik değerlendirmeler yapmak ve stratejik gereksinimlerin ne olduğu tespit etmek. Teknoloji Forumu ise, CBDC oluşturmanın getirdiği teknik zorluklar, tasarım ve çalıştırmanın teknolojik zorluklarını anlaşılmasını sağlayacak.

BoE’nin dünyadaki herhangi bir CBDC’yi örnek alıp almayacağı bilinmiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz bahar aylarında BoE, CBDC’ler konusunda Hazine Bakanlığı ile bir görev gücü oluşturmuştu.

Mayıs ayında merkez bankasının başkan yardımcısı Jon Cunliffe de, halk arasında bu tür bir kamu parasının daha geniş kullanıma sahip olacağını düşündüğünü ve muhtemelen bir CBDC’nin çıkarılacağını söylemişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap