İngiltere Merkez Bankası Dijital Para Sorununun İçinden Çıkamıyor

İngiltere Merkez Bankası Dijital Para Sorununun İçinden Çıkamıyor

Paylaş
İngiltere Merkez Bankası Dijital Para Sorununun İçinden Çıkamıyor

İngiltere Merkez Bankası (BoE) geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde dijital para ve blockchain ile ilgili yaptığı çalışmaları hızlandırdı. İngiltere kısa süre önce İsveç, Kanada gibi birkaç farklı ülkenin merkez bankasıyla bir araya gelmiş ve özel bir çalışma grubu da oluşturmuştu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney dün dijital paralarla ilgili yeni bir açıklama yaptı ve önemli noktalara değindi.

Nakit Alternatifi

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre Mark Carney, merkez bankası tarafından geliştirilecek bir dijital merkez bankası parasının nakit paraya alternatif olarak kullanılabileceğini düşünüyor. Bu noktada ‘alternatif’ kelimesinin altını çizmek gerekiyor. Çünkü Carney, bu tarz bir dijital paranın nakit paranın yerini almayacağı konusunda çok net.

Günümüzde başta İskandinav ülkeleri olmak üzere birçok Avrupa ülkesindeki nakit kullanımının azaldığını biliyoruz. Bu durum İngiltere için de pek farklı değil. Hal böyleyken ülkedeki yetkililer dijital teknolojileri araştırmaya başladılar.

İngiltere Merkez Bankası dijital para fikrine genel olarak ılımlı yaklaşsa da bu tarz bir projenin ciddi sorunlara yol açabileceğini de düşünüyor. Mark Carney’nin konu hakkında yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Dijital merkez bankası paraları ciddi avantajlar sunabileceği gibi özellikle para politikası ve finansal istikrar konusunda büyük sorunlara da yol açabilir. Eğer bir dijital merkez bankası parası geliştirilecekse bu süreç çok temkinli bir şekilde yürütülmeli.

Özel Sektörü Etkiler mi?

İngiltere’deki yetkililerin kafalarındaki en büyük soru işaretlerden biri böyle bir dijital para projesinin özel sektörü nasıl etkileyeceğiyle ilgili. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe de bu konuya değinmiş, bu tarz bir dijital para projesinin özellikle ticari bankaları olumsuz yönde etkileyebileceğinden bahsetmişti.

Independent’ın haberine göre İngiltere Merkez Bankası konuyla ilgili endişelerini şöyle dile getirdi:

Eğer insanlar mevzuat hesaplarındaki parayı ticari bankalardan alıp bu dijital paraya aktarmaya başlarlarsa bu ticari bankaların bilançosunu ve bankaların ekonomiye sağladığı kredi miktarını ciddi anlamda etkileyebilir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap