İngiltere Merkez Bankası, CBDC İçin MIT ile İş Birliği Yaptı

İngiltere Merkez Bankası, CBDC İçin MIT ile İş Birliği Yaptı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İngiltere Merkez Bankası, CBDC İçin MIT ile İş Birliği Yaptı

İngiltere Merkez Bankası, CBDC’nin artı ve eksilerini değerlenmek için önde gelen üniversitelerden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile birlikte çalışacak.

İngiltere Merkez Bankası, CBDC çalışmalarını yürütmek için dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT ile iş birliği yaptı. Bu hafta başlarında yapılan duyuruya göre banka, geçtiğimiz Şubat ayında CBDC konusunda üniversite ile birlikte çalışacağını açıkladı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Dijital Para Birimi Girişimi (DCI), poundu dijitalleştirmenin artılarını ve eksilerini belirlemek için on iki aylık bir araştırma projesi üzerinde anlaştı. Anlaşmaya göre ekip, teknik zorlukları, fırsatları ve riskleri araştıracak. Böylece banka, bu konuda üniversite ile birlikte çalışan Kanada Merkez Bankası’ndan sonra ikinci kurum oldu.

Açıklamada ülkenin bir CBDC piyasaya sürme konusunda herhangi bir karar vermediği bir kez daha vurgulandı:

“Bu çalışma, keşif amaçlı teknoloji araştırmalarına odaklanmıştır ve operasyonel bir CBDC geliştirmeyi amaçlamamaktadır. Büyük bir ulusal altyapı projesi olacak olan CBDC’nin Birleşik Krallık’ta tanıtılıp tanıtılmayacağı konusunda herhangi bir karar verilmedi.”

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap