İngiltere Bankası, Blockchain Kullanıcılarına Yeni Ödeme Sistemi Açacak

İngiltere Bankası, Blockchain Kullanıcılarına Yeni Ödeme Sistemi Açacak

Paylaş
İngiltere Bankası, Blockchain Kullanıcılarına Yeni Ödeme Sistemi Açacak

İngiltere Bankası, bankalararası ödeme sisteminin tam bir revizyonunu yürütmekte. Yetkililer ağın bir blok zincir ağı üzerinden işlem gerçekleştiren fintech firmalarına açılacağını doğruluyorlar..

Pazartesi günü İngiliz merkez bankası, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) alanında faaliyet gösteren birkaç firma ile yakın zamandaki Proof-of-Concept (PoC) kavramını değerlendiren bir rapor yayınladı. Bu test, blockchain firmalarının bankanın Gerçek Zamanlı Brüt Hesaplama (RTGS) hizmetinin güncellenmiş bir versiyonuna bağlanmasının fizibilitesini incelemeyi amaçlıyordu.

RTGS, finansal kurumlar arasındaki yerleşimleri, yaklaşık 500 milyar liralık işlemle veya ülkenin tahmini gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) dörtte birine ulaşmayı kolaylaştırıyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney geçen ay yaptığı açıklamada, bankanın RTGS’nin iddialı yeniden inşasının temel bir özelliğini, özel ödeme sistemlerine, hatta belki de DLT firmalarına açmaktı.

 Merkez bankası parasına artık bankaların özel koruma alanı olmayacak” diyen Carney, aynı zamanda bir kripto-para birimi şüphecisi .

Mart ayında gerçekleştirilen PoC, DLT’nin Baton Systems, Clearmatics Technologies, R3 ve Token şirketlerinden katılım sağladı. Araştırmaya katılan, yeni yayınlanan rapora göre, tüm katılımcılar RTGS’ye merkez bankası para birimi cinsinden işlemlerin gerçekleşmesi için bağlanabileceklerini belirttiler.

Tüm katılımcılar yenilenen RTGS hizmetinin sunduğu işlevselliğin, sistemlerini bağlayıp merkez bankası parasıyla bağlantı kurmasını sağlayacağını doğruladı” diyen Boe, yaptığı açıklamada, yetkililerin “Yenilenmiş RTGS servisinin kabul edilebilir şifreleme ispat formları sağlayıp sağlayamayacağını ve kullanabileceğini” soruşturmaya da devam edeceklerini belirtti. 

İngiltere Merkez Bankası geçen yıl San Francisco merkezli blockchain startup’ı Ripple ile merkez bankaları arasındaki ödemeleri senkronize etmek için tasarlanan bir aradaki sistemi denemeye karar verdi. Ancak BoE yetkilileri, blockchain teknolojisinin Hoed BoE yetkilileri, DLG firmalarının RTGS’de desteklenmeleri için blockchain teknolojisinin “yeterince olgun olmadığını” belirtti.

Ancak, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması, ülkeyi ve kurumlarını fintech firmalarını ülkeye çekmeye daha fazla önem vermek için motive ettiği görülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap