İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir!

İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir!

Oyuncuların NFT kartları topladığı ve bunlarla savaştığı kart tabanlı kripto oyunları, 7 Kasım 2021’de 10.2 milyar dolarlık en yüksek piyasa değeri ile bugüne kadarki en başarılı GameFi projelerinden biri olan Axie Infinity (AXS) ile meşrulaştı. NFT kart oyunlarıyla ilgili Footprint Analytics verilerine dayanarak, sıradaki AXS alabilecek 3 metaverse coin için istatistikleri yorumlayalım.

Axie Infinity’nin yerini alabilecek 3 metaverse coin

Splinterlands nedir?

Splinterlands, 2018 yılında Matthew Rosen (Ryzing’in eski baş geliştiricisi) ve Jesse Reich (BASF’nin eski çalışanları olan Badische Anilin-und-Soda-Fabrik) tarafından piyasaya sürüldü. Oyun Hive Blockchain tabanlı ve Temmuz 2021’de 3,6 milyon dolarlık bir finansman turunu kapattı. Splinterlands’in iki tür token’i var. Bunlardan biri, BSC’de bir yönetişim token’i olan SPS ve oyun içi varlıkları satın almak için kullanılan Splinterlands’in dolaşımdaki para birimi olan DEC, Dark Energy Crystals.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 1

Splinterlands nasıl oynanır?

Splinterlands oyuncuları kartlarını (NFT’ler) satın alıp toplayabilir ve başkalarıyla oynamak için farklı kombinasyonlar yapabilir. Oyun Hearthstone’a benziyor. Başlamak için, kullanıcıların bir Spellbook satın almak için 10 dolar harcaması gerekiyor. Her Spellbook, benzersiz bir numaraya sahip bir NFT’dir.

Oyuncular daha sonra 4 yöntem izleyebilir:

  • Sezon ödülleri kazanmak için günlük görevleri tamamlayın. Her sezon yaklaşık 14 gün sürer.
  • Karşı oynayarak, denemeler yaparak veya turnuvalara katılarak ödüller kazanın.
  • Temel görevleri tamamlayın ve airdrop’ları bekleyin (SPS).
  • NFT’leri, arazileri ve ekipmanı kiralayarak gelir elde edin.

Savaşlar, tur başına 6 canavar kartı ve 1 sihirdar kartı ile oynanır. Ödül olarak, oyunu kazanırlarsa oyunculara kartlar ve DEC‘ler verilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 2

Splinterlands hakkında istatistikler

Token fiyatı

DEC ve SPS, geçen yıl aşağı yukarı aynı yükseldi ve düştü. En yüksek fiyatlar 14 Ekim civarındaydı. O zamandan beri dalgalanıyor. Genel olarak, piyasa trendlerini takip ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 3
Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 4

Splinterlands’in işlemleri, sağlam bir proje geliştirme yolu ile uyumlu olarak, genel olarak istikrarlı bir yükseliş eğiliminde. %98,97 ile Hive Blockchain üzerinde son bir yılda en fazla GameFi işlemine sahip oyundur.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 5

Geçen yıldaki işlem sayısına bakıldığında, yılın ilk yarısı genel olarak nispeten ortalamaydı ancak Ağustos ayında %900 gibi büyük bir artış gördü. Bunun nedenlerinden biri, GameFi’ye yönelik patlayıcı ilginin ve elverişli bir endüstrinin getirdiği büyümedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 6

Kullanıcılar

20 Mart itibariyle Splinterlands 10 milyon kullanıcıya sahip – tüm kart oyunları için en yüksek sayı ve 14.7x Axie Infinity. Büyük artış, her ikisi de Ağustos ayında başlayan işlemlerdeki değişiklikle tutarlı. Şimdi nispeten istikrarlı bir hızla büyüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 7

Alien Worlds nedir? Metaverse coin TLM analizi

Alien Worlds, Dacoco GmbH tarafından 2020’de tasarlanan yıldızlararası uzay oyunu. WAX ve BSC üzerinde yayınlandı, Ethereum’a cross chain köprülemeyi destekliyor ve NFT oyunlarına likidite madenciliğini getiren ilk oyundur. Oyunun kripto para birimi, madencilik yoluyla elde edilebilen ve ödüller için taahhüt edilen bir ERC-20 token olan Trillium (TLM). TLM’yi tutmak, gezegensel bir DAO’nun yönetimine katılmanıza izin verir ve aynı zamanda yükseltme varlıklarını satın almak için dolaşımdaki para birimidir.

Nasıl oynanır?

Oyuncular, Alien Worlds’de altı gezegeni keşfedebilir. Her gezegen bir DAO’dur, karakterlerini ve gezegenini seçin ve TLM ve NFT varlıklarını elde etmek için likidite madenciliği yapın. Veya ödüller kazanmak için savaşlara katılın.

Üç ana oyun türü var.

  • Madencilik merkezi: Oyuncular, TLM ve NFT varlıkları kazanmak için likidite madenciliğine katılırlar.
  • Görevler: Oyuncular, ödül kazanmak için gemi satın alır ve onları görevlere gönderir.
  • Thunderdome savaşı: Oyuncu, başkalarıyla savaşmak için Minyonları ve Silahları seçer. Kazanan TLM ve NFT varlıklarını alır, ancak Kaybeden Minyonların can ve silah kalitesi düşer.
Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 8
Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 9

Hem Mining Hub hem de Thunderdome Battle, oyuncuların birlik tasarımı hakkında düşünmelerini gerektiriyor. TLM ve NFT varlıklarını belirli bir zaman dilimi içinde en üst düzeye çıkarmak ve savaşları kazanmak için minyonları ve silahları donatmak, oyuncuların özgüvenini ve başarı duygusunu artırabilir.

Alien Worlds istatistikleri

Token fiyatı

Nisan ayında lansmanından bu yana metaverse coin TLM’nin fiyatı hızla yükseldi ve 11 Nisan’da ATH’si olan 6.93 dolara ulaştı. O zamandan beri düşmeye başladı ve şu anda 0.25 dolar civarında duruyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 10

20 Mart itibarıyla Alien Worlds, Farmers Worlds’ün çok önünde, WAX Chain’deki tüm oyun işlemlerinin %80,6’sını oluşturan 30 milyon işleme sahipti. Tüm kart oyunları arasında ikinci, X World Games’den 19 kat daha fazla.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 11

Kullanıcı sayısı

Alien Worlds’ün 5.53 milyon kullanıcısı var ve genel eğilim yukarı doğru. Bununla birlikte, yeni kullanıcıların büyümesi aydan aya dalgalanır ve çoğunlukla düşer.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 12

Alien Worlds’ün yeni kullanıcı büyümesi Kasım ayından bu yana yavaşlıyor ve 20 Mart’ta, önceki güne göre %46 düşüşle %2,4’lük bir büyüme oranını temsil eden yalnızca 24 yeni kullanıcı eklendi. Bu, kategorisindeki en büyük oyunlardan biri için nispeten zayıf bir büyüme.

The Crypto You Nedir?

The Crypto You, BabySwap tarafından kuluçkaya yatırılan bebek temalı bir metaverse oyunu. Aralık 2021’de BSC üzerinde piyasaya sürüldü. The Crypto You için iki tür token var. Biri, oyunda karakterler oluşturmak ve nadir ekipman oluşturmak için kullanılan BabySwap token BABY, diğeri ise karakterleri yükseltmek ve ekipmanı onarmak için kullanılan The Crypto You’nun para birimi olan MILK.

The Crypto You nasıl oynanır?

The Crypto You’nun oynanışı, Spinterlands ve Alien Worlds’e benzer. Her ikisinin de madencilik ve savaş ayarları var ancak detaylar farklı. The Crypto You’da oyuncular genellikle bir karakter yaratırlar, madenciliğe, gelişmiş bir karaktere yükseltmeye, görevlere, oyunun farklı bölümlerinin BABY, MILK ve diğer NFT ekipmanlarını kazanırken BABY ve MILK madencilik harcamaları içindir. BABY, fiziksel ve büyülü özelliklere sahip 5 meslek ve 12 karaktere sahip ve nadirliğe göre R, SR ve SSR seviyelerine ayrılır.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 13

Oynamanın iki ana yolu vardır:

  • Günlük madencilik: Metaverse coin BABY ve MILK kazanmak için Dark Castle, Warehouse ve diğerlerinde çalışmaya başlar.
  • PVE: BABY, savaş modunu veya kaynakları yağmalamak için 1vs1’i veya ödüller kazanmak için yakım savaşını açar.
Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 14

The Crypto You istatistikleri

MILK’in trendi, Alien Worlds’deki TLM’nin trendine çok benziyor. Her ikisi de çıkış tarihinde birkaç günlüğüne yüksek ve ardından doğrudan düşüyor. Nispeten istikrarlı bir düşük değer olarak kalır. Diğer yönetim token’İ BABY, BabySwap’ın token’ ile aynı ve The Crypto You’nun veri performansını temsil etmez, bu nedenle analiz edilmeyecektir.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 15

İşlemler

The Crypto You, BSC üzerindeki dördüncü en büyük oyun ve piyasaya sürülmesinden bu yana dört aydan kısa bir süre içinde zaten %7,66’lık bir paya sahip olmuştur. Ancak genel işlemler yatay seyrediyor. Bu, yeni kullanıcıların oyunu denedikten sonra oynamaya devam etmemesiyle ilgili olabilecek kullanıcı değişiklikleriyle uyumlu.

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 16
Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 17

Kullanıcılar

The Crypto You’nun şu anda 48.000 kullanıcısı var, ancak hem kullanıcı tutma hem de yeni kullanıcı büyümesi düşük. Oyun Aralık ayında 220.000 kullanıcı akınıyla piyasaya sürüldü, ancak o zamandan beri düşüyor, 20 Mart itibariyle Mart ayında sadece 166 yeni kullanıcıyla kaldı. Bu yüzden sürdürülebilirlik, başlayacağınız her oyunda dikkat edilmesi gereken bir unsur…

Ulaş Utku Bozdoğan: İnceleme: Bu 3 Metaverse Coin, Sıradaki Axie Infinity Olabilir! 18

GameFi projelerinin sağlığını ve potansiyelini değerlendirmek için 3 yöntem izlenebilir. Kriptokoin.com olarak hazırladığımız GameFi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap