IMF Başkanından Kriz Uyarısı

IMF Başkanından Kriz Uyarısı

Paylaş
IMF Başkanından Kriz Uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni bir krizle karşı karşıya olabileceğimizi söyledi.

Cuma günü Peterson Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nde konuşan Georgieva, ülkeleri bu krizi önleyebilmek için şimdiden harekete geçmeye çağırdı.

Gelir Eşitsizliği ve İşsizlik

IMF Başkanı cuma günü yaptığı açıklamalarda dünya genelinde gitgide artan gelir eşitsizliğinin ve işsizlik oranının ciddi sorunlara yol açabileceğini belirtti. Kristalina Georgieva önümüzdeki yıllarda Büyük Buhran’a benzer bir kriz yaşayabileceğimizi düşünüyor:

Yeni araştırmamız gösteriyor ki bir ekonomik kriz patlak vermeden önce eşitsizlik oranlarında bir artış görülüyor. Bu da eşitsizlik ile finansal istikrar arasında kuvvetli bir bağlantı olduğunu gösteriyor […] Eğer harekete geçer ve birlikte çalışırsak 1920’lerde yaptığımız hataların 2020’lerde de tekrarlanmamasını sağlayabiliriz.

IMF Başkanı’na göre günümüzde pek çok ülkedeki servetin büyük kısmının azınlıklar tarafından yönetiliyor olması gelir eşitsizliğinin artmasına yol açıyor. Georgieva’ya göre bu durumun önüne geçilmemesi halinde yine bir krizle karşı karşıya kalabiliriz.

İklim Değişikliği

Georgieva konu hakkında yaptığı açıklamalarda iklim değişikliğinin ve bunun ekonomi üstündeki etkilerinin önemini de vurguladı.

IMF Başkanı’na göre iklim değişikliği önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dünya ekonomisini ciddi anlamda etkileyebilir. Kendisi konu hakkında yaptığı açıklamalarda Dünya Bankası tarafından yapılan bir araştırmaya da atıfta bulundu. Bu araştırmaya göre iklim değişikliğiyle mücadele edilmemesi halinde 2030 yılına gelindiğinde yoksulluk sınırı altında yaşayan insan sayısı 100 milyonu bulabilir.

IMF Başkanı Georgieva’ya göre gelişmiş ülkeler bir an önce bu sorunlarla mücadele etmeliler.

Kripto para takipçileri Georgieva’yı kendisinin dijital paralar hakkında yaptığı açıklamalardan tanıyor olabilirler. Günümüz dünyasının ne kadar hızlı değiştiğini vurgulayan Georgieva sık sık para politikalarının da zaman içerisinde değişeceğinden bahsediyor. Dijital paraların da önemini vurgulayan Georgieva, gelişmiş ülkelerin bu konuyu yakından takip etmeleri gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap