IMF Başekonomisti: Dijital Paralar Dolara Rakip Değiller

IMF Başekonomisti: Dijital Paralar Dolara Rakip Değiller

Paylaş
IMF Başekonomisti: Dijital Paralar Dolara Rakip Değiller

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Gita Gopinath, dijital paraların geleceğiyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Görüşlerini Financial Times üzerinden paylaşan Gopinath, dijital paraların en azından şu an için ABD Doları’na rakip olamayacaklarını söyledi.

Dolara Rakip

Finans dünyasının önde gelen isimleri geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde dijital paralarla ilgili oldukça olumlu açıklamalar yaptılar. Bunlardan birine örnek olarak İngiltere Merkez Bankası Mark Carney’yi gösterebiliriz.

Carney bundan bir süre önce küresel ekonominin geleceğiyle ilgili bazı yorumlar yapmış ve olası bir dijital para projesinden bahsetmişti. Birkaç farklı para birimine endekslenmiş ve merkez bankası tarafından geliştirilmiş bir dijital para projesinin ülke ekonomisi için faydalı olabileceğini söyleyen Carney, bu açıklamalarıyla pek çok kişinin ilgisini çekmişti.

Günümüzde bazı isimler dijital merkez bankası parası olarak adlandırılan dijital para projelerinin ABD Doları’nın yerini alabileceğini düşünseler de IMF Başekonomisti Gopinath bu görüşe pek katılmıyor. Öyle ki Gopinath’a göre dijital paralar gelecekte de ABD Doları’na rakip olacak gibi durmuyorlar.

IMF’ye göre geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine ait veriler gösteriyor ki dolar, dünyadaki toplam döviz rezervinin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Bu da rezervlerde bir önceki seneye kıyasla 100 milyar dolarlık bir artış olduğu anlamına geliyor. Bu bağlamda günümüzde dolara rakip olabilecek bir para birimi olmadığını söyleyebiliyoruz.

IMF Başekonomisti Gopinath’e göre ABD Doları’nın gücü günümüzde “hukukun egemenliğinden ve kurumsal yapılardan” geliyor. Gopinath bunun üstüne ABD’nin dolar yatırımcılarına belli bir “güvenilirlik” aşıladığını, bunun dolara duyulan güveni artırdığını düşünüyor. Bu da aslında doların rezerv para birimi olarak görülmesine yol açıyor.

Gopinath’a göre bir dijital para projesinin doları tahtından indirebilmesi için öncelikle tıpkı dolar gibi tüm dünyada kabul görmesi gerekiyor. Bunun için özellikle dünyanın önde gelen merkez bankalarının bu projenin gelişimine katkıda bulunması, bu projeyi desteklemesi gerekiyor. Ancak Gopinath, bunun en azından şu an için pek mümkün olmadığını düşünüyor. IMF Başekonomisti dijital para dünyasında yaşanan gelişmeler hakkında şu yorumu yapıyor:

Ödeme teknolojilerindeki yaşanan gelişmeler, yeni bir rezerv para birimi oluşturmak için yeterli değil..

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap