IMF Baş Ekonomistinden Swell’a Damga Vuran Ripple Açıklamaları

IMF Baş Ekonomistinden Swell’a Damga Vuran Ripple Açıklamaları

Paylaş
IMF Baş Ekonomistinden Swell’a Damga Vuran Ripple Açıklamaları

Kriptokoin.com – Ripple’ın Swell 2019 Konferansı, yaklaşık 159 şirketten katılım gördü ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP ve Ripple’ın ODL hizmeti, Libra, JPMorgan ve tabii ki Çin hakkında konuşarak izleyicileri ısındırdı. Konferansın ilk gününde, Hindistan Federal Rezerv Bankası Başkanı ve Uluslararası Para Fonu (IMF) baş ekonomisti Raghuram Rajan sahne aldı.

IMF baş ekonomisti: XRP küresel bir para birimi olmak için yola çıkmadı

Rajan’a XRP’nin dolar gibi küresel bir para birimi olma olasılığı hakkında sorular soruldu. Ancak IMF’nin baş ekonomisti XRP’nin olmaya çalıştığı şeyin bu olmadığını söyledi. Baş ekonomist açıklamalarına şunları ekledi:

Öğrenmek istediğiniz şey, XRP’nin küresel bir para birimi olasılığı olup olmadığı ama bu Libra’nın yapmaya çalıştığı şey. Bildiğim kadarıyla, bu XRP’nin hedeflediği şey değil.

Raghuram Rajan, belli bir kripto paranın veya stablecoin’in değerini korumasına yönelik düzenleyici kaygılarını açıkladı ve şunları söyledi:

Her merkez bankasını inceleyen bir düzenleyici ordusu bulunduğundan, diğer soru, buna bir bütün işlem maliyeti eklemiş olmanız ve buna değer mi… o kadar faydalı mı?

Raguram Rajan: XRP düzenleyicileri endişelendirmedi! Çünkü bir değişim aracı

Raguram Rajan’a göre, XRP değeri korumaya çalışmadı, ancak “takas için bir ortam” sundu. Bu değerinde dalgalanmalara yol açabilir ve tamamlanması 10 saniye süren işlemleri etkilemez:

Anladığım kadarıyla, XRP’de takas için bir ortam sunacak kadar maliyetten tasarruf etmek adına çok fazla bir girişimde bulunulmadı. Ancak o zaman değerin 10 saniye boyunca sabit olması için değerde dalgalanma olabilir. Tüm işlem gerçekleştiğinden ve bunun sonucunda standartlara gerek olmadığından, maliyeti ayarlamanız gerekmez.

Rajan, XRP ile yapılan bu gibi işlemlerin, düzenleyicileri, değeri korurken kripto paranın fiat para birimlerinin yerini almasından endişe etmelerine neden olmadığını belirtti. Böylece ekonomiste göre, XRP bir değer deposu olarak değil, bir “değişim aracı” olarak görülebilir. Ripple’ın Swell etkinliğinin ilk günündeki gelişmeler adına “Ripple İçin Tarihi Gün Geldi! İşte Swell’daki Şaşırtıcı Gelişmeler ve Ripple CEO’sunun Kritik Açıklamaları” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap