İlk Bitcoin İşlemi Bundan Tam 11 Yıl Önce Yapıldı

İlk Bitcoin İşlemi Bundan Tam 11 Yıl Önce Yapıldı

Paylaş
İlk Bitcoin İşlemi Bundan Tam 11 Yıl Önce Yapıldı

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin’in ilk işlemi bundan tam on bir yıl önce, 12 Ocak 2009 tarihinde yapıldı.

Bitcoin aradan geçen bu on bir yıl içerisinde inanılmaz bir büyüme yaşadı ve zamanında yalnızca birkaç sent eden BTC’lerin değeri binlerce dolara ulaştı.

On Birinci Yıl

Bitcoin’in gizemli geliştiricisi Satoshi Nakamoto bundan yıllar önce ilk BTC işlemini yaptı. Nakamoto, 12 Ocak 2009 tarihinde test amacıyla Hal Finney’ye 10 adet BTC gönderdi.

Hal Finney, 12 Ocak 2009’dan tam bir gün önce sosyal medya hesabından o efsaneleşmiş gönderiyi paylaştı ve Bitcoin ağına katıldığını duyurdu.

Finney 11 Ocak tarihinde bu gönderiyi paylaştıktan sonra ilk Bitcoin işlemi yapıldı. Finney, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bu işlemi şöyle anlatmıştı:

Satoshi Bitcoin’in ilk sürümünün duyurusunu yapar yapmaz ağa dahil oldum. Galiba Satoshi’yi saymazsak Bitcoin’i kullanan ilk kişi bendim. 70 küsürüncü bloku ben kazmıştım. Satoshi test amacıyla bana on tane Bitcoin gönderdiğinde ilk Bitcoin işlemi benimle yapılmış oldu. Ondan sonraki günlerde Satoshi ile e-postalaşmaya devam ettik. Ben ona bugları söylüyordum, o da onları düzeltiyordu.

Kripto para dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Hal Finney, 2014 yılında, henüz 58 yaşındayken hayatını kaybetti. Kendisi sahip olduğu Bitcoinler hakkında şu yorumu yapmış, mirasının emin ellerde olduğunu söylemişti:

Bitcoinlerimi özel bir kasada tutuyorum. Oğlum da kızım da teknolojiyle ilgililer. Bence BTC’lerim gayet güvende. Mirasım emin ellerde.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap