İki pizza karşılığında alınan 10 bin Bitcoin’in akıbeti

İki pizza karşılığında alınan 10 bin Bitcoin’in akıbeti

Paylaş
Uzman Coin: İki pizza karşılığında alınan 10 bin Bitcoin’in akıbeti

Bugün Bitcoin Pizza Günü ve her yıl 22 Mayıs “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanıyor. Bugünün Pizza Günü olarak kutlanmasına vesile olan ve Bitcoin tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olarak kabul edilen olay, 18 Mayıs 2010 tarihinde Laszlo Hanyecz adındaki Macar asıllı bir yazılımcının 10 bin BTC karşılığında iki pizza satın almayı istemesiyle başladı. 22 Mayıs’ta söz konusu işlem gerçekleşti ve gerçekten birkaç pizzaya karşılık olarak 10 bin BTC ödenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin Pizza Günü’nün hikayesi

Peki 10 bin BTC’nin akıbeti ne oldu? Pizzaları, Hanyecz’e gönderen ismin daha sonradan Jeremy Sturdivant olduğu anlaşıldı.

Yaklaşık 400 dolar ederken satıldı

Beş yıl sonra, 2015 yılında Bitcoin Who’s Who adlı internet sitesine bir röportaj veren Sturdivant, 2009 yılının sonlarından beri Bitcoin’i takip ediyordu. Bitcoin, o yılın Ocak ayında piyasaya çıkmıştı. Sturdivant, o röportajda 40 dolar karşılığında aldığı 10 bin BTC’yi yaklaşık 400 dolar değerinde olduğu zamanda sattığını söyledi. Sturdivant, “Bitcoin, bir para birimi olarak harcamak için vardır. Bitcoin’e hiçbir zaman yatırım aracı gözüyle bakmadım, daha ziyade bir para birimi olarak gördüm. Bitcoin’i genellikle hizmet karşılığında ödeme olarak alırım ve aynı şekilde harcarım.” diyordu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap