İGA, Tuvalden Piksele NFT Projesinin Gelirlerini TODEV’e Bağışladı

İGA, Tuvalden Piksele NFT Projesinin Gelirlerini TODEV’e Bağışladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: İGA, Tuvalden Piksele NFT Projesinin Gelirlerini TODEV’e Bağışladı

İGA İstanbul Havalimanı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ve Upfilts teknoloji partneri iş birliğiyle hayata geçirdiği “Hayaller Dijitale Taşınıyor – Tuvalden Piksele” NFT projesini duyurdu.

Söz konusu proje kapsamında otizmli çocuklar havalimanının erişilebilir hizmetlerini deneyimleme fırsatı yakalarken, NFT satışlarından elde edilen gelir TODEV’e bağışlandı.

İGA İstanbul Havalimanı ve TODEV’i Birleştiren NFT Projesi

Ulaş Utku Bozdoğan: İGA, Tuvalden Piksele NFT Projesinin Gelirlerini TODEV’e Bağışladı 1

İGA İstanbul Havalimanı’nın, otizmli bireylerin toplum tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla başlattığı “Hayaller Dijitale Taşınıyor – Tuvalden Piksele” projesi; Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı’nın (TODEV) desteğiyle geçtiğimiz Kasım ayında hayata geçti.

Proje kapsamında otistik çocuklar, hayallerindeki seyahati resimledi. Resimler, SparkAR gibi dijital platformlara aktarıldı, sonrasında çocukların çizerken yaptıkları anlatımlardan esinlenilerek, çeşitli 2 ve 3 boyutlu dizayn programları aracılığı ile görsel efekt ve animasyonlarla güçlendirildi. Hareketlendirilerek zenginleştirilen resimlerin, AR teknolojisi ile kullanıcıların kendi sosyal medya hesapları üzerinden deneyimlenmesine imkan sağlandı.

Projenin son adımında eserlerin NFT kopyaları oluşturuldu. Resimlerin her biri 1000 dolardan satıldı ve tüm gelir TODEV’e bağışlandı.

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu projeyle ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Projeye katılan çocuklarımızın gözlerindeki pırıltı, bize erişilebilirlik için attığımız tüm adımların ne kadar doğru ve önemli olduğunu hatırlatıyor ve dahasını yapmak için büyük bir güç veriyor. Atölye çalışması ile ortaya çıkan, keyifli bir seyahatle süren, son dönemin çok konuşulan artırılmış gerçekliğinden de nasibini almış bu proje sanattan teknolojiye İGA İstanbul Havalimanı’nın temas ettiği ve iddiasını ortaya koyduğu pek çok alana hitap ediyor. Çocuklarımızın hayal dünyasını böyle bir teknoloji ile görebilmek, onları daha iyi anlamak hepimiz için çok değerli.”

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap