IBM: Merkez Bankalarının Dijital Paraları 5 Yıla Hazır!

IBM: Merkez Bankalarının Dijital Paraları 5 Yıla Hazır!

Paylaş
IBM: Merkez Bankalarının Dijital Paraları 5 Yıla Hazır!

Birçok merkez bankası ve devlet kurumu kripto paralara ve özellikle Bitcoin‘e (BTC) bir tehdit olarak bakmasa da, sosyal medya devi Facebook’un kendi kripto para projesi Libra’yı tanıtması adeta bu konuda bir milat oldu.

Libra, Bankaları Tetikledi

Libra stablecoin’inin tanıtılmasından sonra Almanya ve Fransa gibi önde gelen birçok ülke bunun kendi parasal egemenliklerini tehdit ettiğini belirterek, Libra’ya adeta savaş açtı. Libra’nın yanı sıra Çin’in kendi dijital para birimini piyasaya sürme konusunda sona yaklaşması da, küresel çapta bir yarışı tetiklemiş olabilir.

Teknoloji devi IBM de bütün bunlardan yola çıkarak, yeni yayınladığı bir raporunda  5 yıl içerisinde birçok önde gelen merkez bankasının kendi dijital para birimini piyasaya sürebileceğini vurguladı. Finansal teknoloji alanında elde edilen gelişmelerin merkez bankalarını eyleme geçmeye zorladığını belirten IBM araştırmacıları, özel sektörün hızla geldiğini ve buna karşın merkez bankalarının da illa ki hamle yapacağını iddia etmekte.

Araştırmacılar buna ek olarak dünyanın büyük bir bölümünün 2008 yılındaki finansal krizden sonra bankalara güvenmediğini ve gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarına yönelik güvenin azaldığını da ifade etmekte. Merkez bankalarının bütün bu sorunlara karşı beş yıl içerisinde dijital para birimi fikrine ısınacağını belirten IBM, nakit para kullanımındaki azalmanın da bu şekilde dengelenebileceğini düşünmekte.

İlk olarak kendi dijital parasını piyasaya süren gelişmiş ülkenin hangisi olacağı ise merakla beklenmekte.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap