Hükümetler, Fiyatını Bastırarak Bitcoin’i İmha Edebilir mi?

Hükümetler, Fiyatını Bastırarak Bitcoin’i İmha Edebilir mi?

Paylaş
Hükümetler, Fiyatını Bastırarak Bitcoin’i İmha Edebilir mi?

Kriptokoin – Ekonomist ve tüccar Alex Krüger Pazartesi günü, Bitcoin’in yayılmasını önlemek isteyen hükümetlerin uzun süre fiyatını 1000 doların altına düşürmesi gerektiğini tweetledi. Bu durumla ilgili Krüger “çoğu insanın sürekli olarak ilgisini kaybetmesine neden olacağını” iddia etti ve  “% 51 saldırı ile uğraşmanıza gerek yok” ifadesini kullandı.

Hükümetin bunu başarabilmesinin bir yolu olarak, Krüger, vadeli işlemlerin kısa vadeli olacağını, böylece Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatının spot borsalardan daha düşük olacağını söylüyor. Arbitrajlar uzun vadeli işlemleri alacak, spotlar alacak ve kısa spotlar artacak ve spot borsalarda Bitcoin fiyatını daha da düşürecek. Hakemlik sözleşmeleri sona erdiğinde, onları devirir ve eksi borçlanma maliyetlerini de düşürür.

Maliyet

Peki bunun maliyeti ne kadar? Krüger bunu bilmiyor? “Ana engelin büyük olasılıkla hukuki olacağını yoksa bütçenin buna bir engel oluşturmayacağını ifade ediyor. Krüger ABD hükümetinin istemesi durumda Bitcoin’i ezebileceğini ve bunu da yasal olarak yapabileceğini vurguluyor. Krüger, ortada ise hoşgörüsüz bir azınlık kalırdı. Fakat kitleler muhtemelen on yıllarca geri dönmeyeceklerdir. Doldurma fiyat ” ifadesini kullanıyor.

Krüger açıklamalarının devamında “paniğe gerek yok. ABD’nin bitcoin’i durdurmakla hiçbir ilgisi yok. Sadece tahrip etmekten veya yasaklamaktan ziyade düzenlenmek ve vergilendirmek ile ilgileniyor” açıklamasını yapıyor.

Kripto alım satım fonu Arcane Araştırma Müdürü Eric Wall, Decrypt’e Krüger için “muhtemelen bitcoin’e olan ilgisini azaltabilecek kadar doğru olacağını” ifade ediyor.

Wall, “Bitcoin çoğu insan için fiyat kazanımının bir hikayesi. Bunu alırsanız, ilginizi çekersiniz. Muhtemelen % 51 saldırısından çok daha ucuz” açıklamasını yapıyor.

Saifedean Ammous Farklı Düşünüyor

Bitcoin Standardı: Merkez Bankacılığına Merkezi Olmayan Alternatif isimli kitabın yazarı olan Ekonomist Saifedean Ammous bu yılın başlarında Stephan Livera ile konuştu. Mevzuatın Bitcoin’i öldürebileceğini savunarak Krüger’den farklı bir yaklaşım benimsemiş durumda. Ammous, “Aslında bunun tersi olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullanıyor.

Ammous, “Bitcoin’in kullanım durumu, hükümetinize rapor vermek zorunda kalmadan, dünyayı dolaşıyor. Daha fazla hükümet kısıtlamalar yaratıyor … daha fazla sorun yaratıyor. Bitcoin aslında kısıtlayıcı para politikalarına nasıl bir cevap olduğunu anlatıyor. Bankanız sizin olsun. Banka hesabınızla Bitcoin satın alamazsınız. Bu gerçekten sadece Bitcoin için bir reklam” ifadesini kullanıyor.

Bunun yerine, Ammous, “hükümetlerin Bitcoin’e rakip olmak için bir kripto para birimi oluşturmasını önerdi. Eğer bu tür bir parasal sisteminiz olsaydı ve dünya çapında buna sahip olsaydınız, bunun bitcoin talebini ciddi şekilde baltalayacağını düşünüyorum” vurgusu yapıyor.

Nisan ayında Livera ile konuşan Ammous, Çin’in dijital para birimi olan DCEP’deki gelişmelerden sonra kendilerini haklı hissedebilir. Zira bu gelişmelerle birlikte BRIC ülkelerinin kripto para birimlerine yönelik niyetleri ortaya çıktı. Ayrıca 200’den fazla Alman bankasının dijital euro başlatması talepleri de meydana gelmiş durumda.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap