HSBC, Hong Kong Protestocularına Yardım Eden Şirketin Hesabını Kapattı

HSBC, Hong Kong Protestocularına Yardım Eden Şirketin Hesabını Kapattı

Paylaş
HSBC, Hong Kong Protestocularına Yardım Eden Şirketin Hesabını Kapattı

Dünyanın en büyük bankalarından HSBC, Hong Kong’daki protestoculara yardım eden bir şirket hesabını kapatma kararı aldı.

HSBC tarafından yapılan açıklamaya göre “amacı dışında kullanılan” bu hesap, 30 gün önceden bildiri gönderilerek kapatıldı.

Bankanın Gücü

Hong Kong’daki vatandaşlar beş ayı uzun bir süredir protestolarına devam ediyorlar. Dünya’nın çeşitli ülkelerindeki insanlar ise bu süreç içerisinde protestoculara maddi katkıda bulunabilmek için çeşitli kanalları kullanıyorlar.

Görünüşe göre bir şirket hesabı da Hong Kong’daki protestoculara para aktarmak için kullanılıyordu. Ancak HSBC bu durumu fark ettikten sonra söz konusu hesabı kapatma kararı aldı. HSBC sözcüsü Vinh Tran konu hakkında şu yorumu yapıyor:

Sorumluluklarımız arasında müşterilerimizi tanımak ve finans sektörünü korumak olduğu için müşterilerimizin hesaplarını düzenli olarak kontrol ediyoruz. Eğer bir hesabın amacı dışında kullanıldığını fark edersek o hesabın tüm hareketliliklerini inceliyoruz. Bu süreç sonucunda o hesabın kapatılmasına karar verilebiliyor.

Kripto Para Konusu

HSBC gibi bankaların müşteri hesaplarını kapatabiliyor olması pek çok kripto para takipçisi tarafından eleştiriliyor.

Bazı kripto para takipçileri Bitcoin gibi kripto paraların özellikle Hong Kong’da yaşanan olaylar sırasında kullanışlı olabileceğini düşünüyorlar. Bunların arasında Morgan Creek Capital kurucusu Anthony Pompliano da var. Pompliano geçtiğimiz haftalarda Hong Kong’daki olaylara atıfta bulunmuş ve şunları söylemişti:

Sahip olduğunuz şeylere el konulmasından endişelendiğiniz zaman Bitcoin size çok cazip gelmeye başlar. Bitcoin’e el konulamıyor olması Hindistan ve Hong Kong’daki 1 milyardan fazla insan çok önemli.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap