Hong Kong’un Dijital Parası Neredeyse Hazır

Hong Kong’un Dijital Parası Neredeyse Hazır

Paylaş
Hong Kong’un Dijital Parası Neredeyse Hazır

Hong Kong ve Tayland’ın merkez bankaları, uluslararası ödemelerde dijital para kullanmaya başlayacaklar.

Reuters tarafından yapılan habere göre kendi dijital parasını geliştiren bu iki merkez bankası, bu dijital parayı kullanıma açmaya çok yaklaştılar.

Dijital Para Geliyor

Hong Kong Merkez Bankası ve Tayland Merkez Bankası bundan birkaç ay önce kendi dijital paralarını geliştirmeye başladılar. Bu projenin amacı yurt dışı işlemlerini “daha ucuza, daha etkili, daha az riskli” bir şekilde yapabilmek.

Bu dijital para projesinin tam olarak ne zaman hazır olacağı henüz belli olmasa da tarihin yakın olduğu düşünülüyor. Hong Kong Merkez Bankası Genel Müdürü Colin Puo da konu hakkında yaptığı açıklamalarda projenin ne zaman hazır olacağını açıklamadı.

Colin Pou bundan bir süre önce yaptığı açıklamalarda bu dijital paranın Hong Kong sınırları içerisinde pek kullanışlı olmayacağını söylemişti. Kendisinin açıklamalarına göre bu dijital parayı Hong Kong’da kullanmanın pek büyük bir avantajı olmayacak. Ancak bu parayı özellikle yurt dışı işlemlerinde kullanmak maddi açıdan ciddi avantajlar sağlayacak.

Pou tarafından yapılan açıklamalar, Hong Kong ve Tayland merkez bankalarının bu projeyi bir süre daha geliştirmeye devam edeceklerini gösteriyor. Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre zaman içerisinde daha fazla merkez bankasının da bu projeye katıldığını görebiliriz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap